• kontakt@icie.com.pl

10 rzeczy, które zawsze robię, gdy zaczynam naukę nowego języka

10 rzeczy, które zawsze robię, gdy zaczynam naukę nowego języka

Kiedy rozpoczynasz naukę nowego języka, bardzo ważne jest, abyś zaczął wszystko od dobrej strony i mądrze spędził pierwsze trzy miesiące.

Jak to się mówi "Dobry początek to połowa sukcesu". Jeśli wyrobisz sobie nawyki, zasoby i nastawienie do nauki języka od samego początku, pozwolisz sobie na więcej cennego czasu i energii, aby rzeczywiście dobrze się uczyć, kiedy to ma największe znaczenie.

Uczę się języków już od trzech dekad i za każdym razem, kiedy zaczynam naukę nowego języka, mam zestaw kroków, które pomagają mi zapewnić, że pozostanę zaangażowany w mój nowy język docelowy, zmotywowany do nauki i zainspirowany do wyruszenia w niesamowitą podróż.

Przyjrzyjmy się tym krokom, dobrze?

1. Ustalam datę rozpoczęcia nauki i trzymam się jej!

Nie jest niczym niezwykłym spotkać ludzi, którzy mówią, że chcą nauczyć się nowego języka, lub że już zdecydowali się rozpocząć naukę.

Jednak, gdy zapytasz tych ludzi, kiedy tak naprawdę zaczną się uczyć, zazwyczaj nie mają dla Ciebie odpowiedzi. Dają ci niejasne odpowiedzi, takie jak "kiedyś", "wkrótce", lub "jak tylko skończę egzaminy końcowe".

A potem, kiedy przychodzi co do czego, nigdy tak naprawdę nie zaczynają.

Jest to prawdopodobnie największy i najczęstszy grzech w nauce języków obcych - nigdy nie zaczynasz sięuczyć, mimo że wiesz, że tego chcesz.

Przyczyną tego jest oczywiście prokrastynacja. Tak jak ćwiczenie, właściwe odżywianie się czy nauka gry na instrumencie, wszyscy w głębi duszy wiemy, że nauka języka jest wyzwaniem, więc próbujemy oszukać samych siebie, aby odłożyć ją na zawsze.

Ja również mogę paść ofiarą tego zjawiska; dlatego też, kiedy tylko decyduję się na naukę nowego języka, poświęcam trochę czasu na ustalenie daty rozpoczęcia nauki i wpisanie jej do mojego kalendarza.

W moim przypadku, lubię zaczynać naukę języków we wrześniu. Jest to mój stary nawyk z czasów szkolnych, ponieważ we wrześniu zaczynał się każdy nowy rok szkolny.

W Twoim przypadku, wszystko co musisz zrobić, to wybrać datę rozpoczęcia nauki, która jest dla Ciebie istotna. To może być jakakolwiek data, lub jakakolwiek pora roku, tak długo jak ty trzymasz się tego.

Ponownie, celem ustalenia daty jest pokonanie prokrastynacji. Aby dać sobie poczucie pilności, motywacji i rozpoczęcia nowej, ekscytującej przygody.

Kiedy już ustalisz taką datę, wiesz, że nie ma odwrotu. Zamierzasz nauczyć się języka docelowego i stanie się to w dniu zaznaczonym w Twoim kalendarzu!

2. Używam Timeboxingu, aby zaplanować moją codzienną naukę

Nauka języka to długa podróż.

Kiedy zaczynasz tę podróż, łatwo jest spojrzeć na ogromny dystans przed sobą i przytłoczyć się tym, jak wiele pracy jest do zrobienia, zanim osiągniesz swój cel.

Na szczęście istnieje łatwe antidotum na to uczucie: codzienny plan działania.

Widzisz, choć podróż jest niewiarygodnie długa, składa się z mniejszych części, które o wiele łatwiej zrozumieć: dni, tygodni i miesięcy.

Wśród nich najważniejszy jest dzień. Jeśli uda Ci się opanować swój codzienny harmonogram nauki języka i będziesz to robił ciągle, i ciągle, i ciągle od nowa, wtedy osiągnięcie Twojego długoterminowego celu jest po prostu nieuniknione.

A kiedy mówię "opanowanie" twojego planu dnia, mam na myśli znalezienie określonej ilości czasu każdego dnia, w którym możesz uczyć się i ćwiczyć swój język docelowy.

Robię to za pomocą prostej techniki zwanej timeboxing. Dzielę swój dzień na stałe "bloki" czasowe, zazwyczaj od 30-60 minut. Kiedy zaczynam naukę nowego języka, upewniam się, że mój czas na naukę zajmuje najbardziej specjalny "blok" dnia - pierwsze 30-60 minut po przebudzeniu. Nawet na początku, nowy język nie musi wymagać więcej czasu (chyba, że tego chcesz).

3. Wyobrażam sobie, że moja przyszła jaźń używa tego języka

Motywacja jest jednym z najważniejszych zasobów w arsenale każdej osoby uczącej się języka.

Jednakże, nie zawsze łatwo ją zdobyć. Nawet jeśli rozpoczniesz naukę z entuzjazmem, ten pojedynczy przypływ motywacji prawdopodobnie nie utrzyma się zbyt długo, zwłaszcza gdy nauka stanie się większym wyzwaniem.

Jak wspomniałem wcześniej, nauka języka to długa podróż. Aby osiągnąć płynność i więcej, musisz być w stanie stworzyć wystarczającą motywację, aby napędzać swoją naukę przez długi czas.

Aby stworzyć motywację potrzebną do nauki nowego języka docelowego, używam techniki zwanej wizualizacją. Wizualizacja to czynność polegająca na użyciu wyobraźni do przeniesienia się w przyszłość i wyobrażenia sobie, jak będzie wyglądało twoje życie, kiedy osiągniesz określony cel.

Kiedy używam wizualizacji, wyobrażam sobie, że jestem bardzo zdolnym uczniem języka docelowego. Wyobrażam sobie siebie podróżującego do miejsc, gdzie mówi się w moim języku docelowym, prowadzącego ożywione rozmowy z tubylcami i nawiązującego głębokie i fascynujące przyjaźnie.

Chociaż wizualizacja jest narzędziem mentalnym, nie wyobrażam sobie tylko kilku fascynujących obrazów i nie mówię sobie, że to koniec. Zamiast tego, kiedy już wyobrażę sobie te przyszłe scenariusze, zapisuję je w moim notatniku i trzymam te notatki przy sobie podczas nauki.

Kiedy mam już zapisaną swoją wizualizację, służy mi ona jako niewyczerpane źródło motywacji, które jest tak samo przydatne na dalszych etapach mojej podróży, jak i na samym jej początku. Utrzymuje mnie w skupieniu na mojej fascynującej przyszłości i daje mi impuls, którego potrzebuję, aby kontynuować naukę, nawet gdy jest ona trudna.

4. Wybieram jedno interesujące źródło na początek

Dzięki Internetowi, w dzisiejszych czasach jest prawie zbyt łatwo wpaść w pułapkę spędzania godzin na poszukiwaniu najlepszych możliwych źródeł dla początkujących i nigdy nie zdecydować się, z którego z nich skorzystać.

Co gorsza, można nawet kupić zbyt wiele zasobów, a następnie spędzić cały swój czas na przełączaniu się między nimi, nigdy nie będąc pewnym, którego z nich będzie się trzymać na dłuższą metę.

Zwalczam ten problem ograniczając się do spędzenia tylko krótkiego czasu na szukaniu zasobów przed rozpoczęciem pracy. Po godzinie lub dwóch badań nad rodzajami zasobów, z których chciałbym skorzystać, wybieram jeden zasób i zaczynam naukę.

Ponadto, unikam pułapki niekończącego się przełączania pomiędzy zasobami poprzez złożenie zobowiązania.

Mówiąc prościej, obiecuję sobie, że będę korzystał z jednego, wybranego przeze mnie zasobu przez co najmniej trzy miesiące, zanim przejdę do czegoś innego. To daje mi wystarczająco dużo czasu, aby w pełni przetestować zasób i wchłonąć wiedzę lub umiejętności, które ten konkretny zasób próbuje mnie nauczyć, bez rozpraszania się przez wszystkie inne błyszczące zasoby tam.

5. Minimalizuję czynniki rozpraszające

Aby dobrze się czegoś nauczyć, trzeba się w pełni skoncentrować i skupić uwagę.

Jest to coś, co wszyscy intuicyjnie rozumiemy, ale w rzeczywistości łatwiej powiedzieć niż zrobić.

W dzisiejszej epoce cyfrowej, jesteśmy niemal nieustannie rozproszeni przez sto procent czasu. W każdej chwili większość z nas jest atakowana przez zalew telefonów, e-maili, wiadomości tekstowych, powiadomień z Instagrama i reklam.

Dochodzą one również ze wszystkich stron. Każde urządzenie podłączone do Internetu - czy to telefon, tablet, inteligentny zegarek, a nawet czytnik ebooków - ma potencjał, aby pogrzebać cię w rozpraszających powiadomieniach.

Jeśli chcesz na poważnie zrobić postęp w nowym języku, którego postanowiłeś się nauczyć, musisz wymyślić jak uchronić się przed tymi wszystkimi rozpraszającymi powiadomieniami.

Osobiście, jestem trochę cyfrowym minimalistą.

Kiedy siadam do mojej codziennej sesji nauki języka, nie używam w ogóle telefonu. Używam komputera , ale tylko do odtwarzania dźwięku. Jeśli z jakiegoś powodu koniecznie muszę skorzystać z przeglądarki internetowej, upewniam się, że zamykam lub minimalizuję wszystkie rozpraszające mnie zakładki.

Jeśli chodzi o wszystko inne, lubię starą szkołę i trzymam się papieru i ołówka. Robię mnóstwo notatek podczas nauki i naprawdę lubię zapisywać rzeczy ręcznie.

To naprawdę pomaga mi się skupić, a uczenie się w ten sposób nie ma żadnych potencjalnych wad, które nauka z aplikacjami lub programami komputerowymi ma tendencję do posiadania.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zaczynasz naukę nowego języka, musisz trenować swój "mięsień skupienia". Możesz zacząć to robić utrzymując swój telefon i komputer w trybie "Nie przeszkadzać" podczas nauki, a nawet blokując Facebooka i inne strony mediów społecznościowych w telefonie.

Połączenie eliminacji potencjalnych zewnętrznych rozpraszaczy i celowo próbuje pozostać bardziej skoncentrowany pomoże Ci uzyskać więcej wartości z każdego okresu uczenia się, i pomóc Ci zmarnować mniej cennego czasu.

6. Piszę moje notatki ręcznie

Kiedy siadasz do nauki, może się wydawać, że szybciej jest wpisać swoje notatki niż pisać je ręcznie. Jednak pisanie na maszynie wymaga pozostania w bliskiej odległości od komputera i telefonu, a jak wspomniałem powyżej, interakcja z technologią podczas nauki może narazić Cię na dziesiątki na dziesiątki rozpraszających powiadomień.

Pisanie notatek ręcznie może wydawać się wolniejszą, mniej "wymyślną" opcją, ale tak naprawdę ma wiele zaskakujących zalet:

Po pierwsze, choć pisanie odręczne wymaga więcej wysiłku niż pisanie na klawiaturze, dodatkowa fizyczna "praca" związana z pisaniem odręcznym może pomóc w skupieniu się na szczegółach, które faktycznie zapisujesz na kartce. Badania d owiodły, że fizyczne pisanie odręczne może pomóc w skuteczniejszym zapamiętywaniu tego, czego się uczymy - a ponieważ nauka języków obcych wymaga dużo zapamiętywania, każdy drobiazg pomaga.

Oczywiście, nadal istnieją poważne korzyści z posiadania cyfrowych notatek - ja, na przykład, zachować moje najważniejsze notatki złożone w serii Google Docs - ale sztuką jest, aby napisać swoje notatki ręcznie pierwszy, i przekształcić najważniejsze rzeczy do rzeczy cyfrowych później.

7. Od samego początku zajmuję się wymową

Wymowa może być jedną z najtrudniejszych części nauki każdego języka, ale zazwyczaj jest najważniejsza.

Dlaczego? Ponieważ jeśli nikt nie może zrozumieć, co mówisz, to nie ma znaczenia, ile słów znasz, prawda?

Dobre umiejętności wymowy są niezbędne do skutecznej komunikacji w każdym języku obcym, dlatego osobiście skupiam się na nich od samego początku.

Przekonałem się też na własnej skórze, co może się stać, jeśli nie przywiązujesz wagi do wymowy. Kiedy uczyłem się szwedzkiego, zignorowałem kluczową cechę szwedzkiego systemu dźwiękowego (coś, co nazywa się "akcentem wysokościowym") i do dziś moja wymowa cierpi z tego powodu.

Dlaczego wciąż się z nią zmagam? Ponieważ umiejętność wymowy jest w swej istocie serią fizycznych nawyków, które kształtują się z czasem. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk wymawiania czegoś w niewłaściwy sposób (tak jak ja to zrobiłem ze szwedzkim), niewiarygodnie trudno jest później "cofnąć" ten nawyk i nauczyć się go ponownie w poprawny sposób.

Z tego powodu uważam, że bardzo ważne jest, aby już od pierwszego dnia nauki skupić się na budowaniu właściwych nawyków wymowy.

Zwracaj uwagę na połączenia spółgłosek i samogłosek, skupiaj się na tych dźwiękach w krótkich zdaniach. Czytaj i powtarzaj na głos. Eksperymentuj. Możesz nawet użyć narzędzi takich jak IPA (Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny), aby pomóc Ci w nauce artykulacji poszczególnych dźwięków.

8. Używam metody nauki, która jest dla mnie dobra

Istnieje miliard i jedna metoda nauki języków obcych, a może nawet więcej.

Jako początkujący uczący się, jest to zniechęcające widzieć wszystkie możliwości i drogi, które możesz zbadać tylko po to, aby nauczyć się jednego języka, a następnie oczekuje się, że wybierzesz jedną - tylko jedną - na początek.

Ale to jest to, co musisz zrobić. Na początku Twojej podróży najważniejsze jest, abyś spędzał więcej czasu na nauce, a mniej na zastanawianiu się nad swoimi opcjami. Na początek wybierz jedną metodę i zobowiąż się do testowania jej przez ograniczony okres czasu, np. sześć miesięcy lub rok. Następnie, na koniec tego okresu, pomyśl krytycznie o tym, jak dobrze ta metoda pracowała dla Ciebie.

Jeżeli ty znajdujesz że twój wybierająca metoda pracował - wielki!

Jeśli jednak nie zadziałała, to następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest wybranie nowej metody, z którą będziesz eksperymentować przez pewien okres czasu.

Może się to wydawać żmudne, ale proces prób i błędów jest czymś, przez co musi przejść każdy uczący się języka. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednej najlepszej metody dla każdego uczącego się. Zamiast tego, różne metody sprawdzają się u różnych osób.

W moim przypadku, uczę się języków od trzydziestu lat. Zajęło mi to kilka lat nauki i eksperymentowania, zanim natknąłem się na moją metodę tłumaczenia dwukierunkowego, której teraz używam na początku każdego nowego języka, którego się uczę. Jednak nawet ta metoda nie jest stała - ciągle ją zmieniam i ewoluuje ona wraz z każdym nowym językiem.

Więc jeśli chcesz znaleźć metodę, która będzie dla Ciebie najlepsza, musisz zrobić coś podobnego. Eksperymentuj, próbuj nowych rzeczy i zastanawiaj się nad tym, jak różne techniki działają na Ciebie. Po pewnym czasie staniesz się o wiele bardziej zestrojony z tym, jak się uczysz i w rezultacie będziesz w stanie znaleźć swoją idealną metodę nauki języka.

9. Najpierw zapoznaję się z językiem, a potem martwię się o gramatykę

Większość ludzi, którzy próbowali uczyć się języków w szkole, zazwyczaj postrzegają gramatykę jako najważniejszą rzecz do nauki dla początkujących.

W wyniku mojej wieloletniej praktyki, nie zgadzam się z tym stanowczo.

Kiedy zaczynam naukę nowego języka, najważniejszą rzeczą jest codzienne obcowanie z przyjemnym i zrozumiałym materiałem w języku docelowym. Muszę usłyszeć, jak ten język brzmi, zobaczyć, jak słowa są zapisane i zaobserwować, jak rodzimi użytkownicy języka używają swoich ust i języka ciała, aby wyrazić siebie w tym języku.

Zgodnie ze słynną zasadą "Pareto", spędzam co najmniej 80% czasu przeznaczonego na naukę, próbując przyswoić te zrozumiałe informacje.

Pozostałe 20% czasu wykorzystuję na skupienie się na gramatyce. Na przykład, od czasu do czasu zaglądam do objaśnień gramatycznych online lub w podręcznikach, ale tylko wtedy, gdy muszę wyjaśnić niejasny punkt lub dowiedzieć się czegoś, czego nie mogłem zrozumieć z kontekstu.

Najlepsza rzecz w tym wszystkim?

Ta równowaga 80/20 pomiędzy zrozumiałym wkładem i nauką gramatyki będzie wymagała od Ciebie spędzania mniejszej ilości czasu na nauce gramatyki w dłuższej perspektywie. Dzieje się tak dlatego, że częsta ekspozycja na interesujące i zrozumiałe treści będzie stopniowo trenować swój mózg, aby uchwycić wzorce gramatyczne implicite, co oznacza, że nawet jeśli trzeba od czasu do czasu zajrzeć do książki gramatycznej, aby wyjaśnić coś, będziesz w stanie uchwycić koncepcję znacznie szybciej niż w przeciwnym razie.

10. Prowadzę dziennik

Biorąc pod uwagę, jak długa może być podróż do nauki języka, zawsze uważałem za przydatne śledzenie tego procesu poprzez prowadzenie dziennika nauki języka. To może być bardzo korzystne z wielu powodów.

Po pierwsze i najważniejsze, pomaga mi to zobaczyć moje postępy i mieć oko na to, jak dużo pracy wkładam w naukę języka na co dzień.

Po drugie, pozwala mi na zapisywanie notatek i innych spostrzeżeń, które mogą być przydatne w przyszłości. Na przykład, jeśli zauważę, że jakaś konkretna technika lub zasób informacji przynosi mi korzyści w nauce, zapisuję to w notatniku. Później, kiedy przeglądam moje notatki, aby ustalić, jak poprawić moją metodę nauki (patrz wskazówka #8), mogę wykorzystać te informacje do wprowadzenia pozytywnych zmian w mojej technice i harmonogramie nauki.

Polecam każdemu uczącemu się języka prowadzenie dziennika w ten sposób. Nie musi on być bardzo zaangażowany, ani zajmować zbyt wiele czasu. Po prostu poświęć 2-5 minut na zapisanie notatek i spostrzeżeń w swoim notatniku pod koniec każdej sesji nauki, a będziesz zaskoczony, jak bardzo te spostrzeżenia mogą być pomocne w późniejszym czasie.

Końcowe przemyślenia

Tak więc masz to. Oto 10 najważniejszych rzeczy, które robię, kiedy zaczynam się uczyć nowego języka.

Pierwsze kilka miesięcy nauki to najbardziej delikatny etap procesu, więc wdrożenie tych technik i strategii naprawdę pomaga mi zbudować solidne podstawy i przygotować się do średnio zaawansowanych i zaawansowanych etapów nauki. Jeśli wdrożysz te techniki, również będziesz w stanie zacząć od mocnego startu.
Czy masz jakieś rutyny lub rytuały, których przestrzegasz przed nauką nowego języka? Jeśli tak, to czy zawsze miałeś te same, czy też ewoluowały one w miarę jak stawałeś się bardziej doświadczonym uczniem?

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz