• kontakt@icie.com.pl

5 powodów, dla których nie powinieneś uczyć się języka

5 powodów, dla których nie powinieneś uczyć się języka

Istnieje tysiąc i jeden powodów, dla których warto uczyć się języków obcych.

Właściwie, biorąc pod uwagę fakt, że na świecie jest obecnie około 7 117 języków, powodów jest prawdopodobnie znacznie więcej, biorąc pod uwagę, że różne języki motywują ludzi na różne sposoby.

Chociaż z pewnością dobrze jest mieć tak wiele motywacyjnych dróg, którymi można podążać podczas nauki języka, jestem przekonana, że nie wszystkie powody są równie pomocne, jeśli chcesz się dobrze nauczyć języka.

W rzeczywistości uważam, że niektóre powody, w oderwaniu od innych, mogą być złe, jeśli nie wręcz szkodliwe dla Twojego sukcesu w nauce języka.

Dlatego dzisiaj podzielę się z Tobą 5 powodami, dla których nie powinieneś uczyć się języka.

1. Twoja szkoła lub uniwersytet tego wymaga

Jednym z pierwszych miejsc, w których wiele osób styka się z nauką języków obcych jest klasa szkolna.

Nigdy nie zapomnę, na przykład, momentu, kiedy po raz pierwszy dano mi wybór nauki języka w szkole. Mój okręg szkolny oferował hiszpański, włoski, francuski i niemiecki, a jako szóstoklasiści zostaliśmy poinformowani, że musimy wybrać jeden z nich, aby rozpocząć naukę w następnym roku. To było obowiązkowe.

Fakt, że mój okręg szkolny wymagał od uczniów uczęszczania na zajęcia językowe nie przeszkadzał mi osobiście. Ale znam wielu, którym to przeszkadzało.

Znam ludzi, którzy nienawidzili idei uczenia się języka, ale i tak musieli to robić przez kilka lat. Inni ludzie, których znałem, nie nienawidzili języków jako takich, ale nie chcieli się uczyć żadnego z oferowanych języków.

Jeśli obecnie znajdujesz się w podobnym scenariuszu - zmuszony do nauki języka, który cię nie interesuje, to mam dobre i złe wieści.

Zacznę od złych wiadomości - ponieważ zajęcia są obowiązkowe, najprawdopodobniej będziesz musiał tolerować pozostawanie w klasie, dopóki nie spełnisz wymogu, lub współpracować ze szkołą w celu znalezienia odpowiedniego obejścia.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że te wymagania w końcu się kończą. A kiedy się skończą, nie musisz już uczyć się języka, chyba że chcesz.

A jeśli miałeś doświadczenie bycia zmuszonym do nauki języka przez lata tylko po to, by w końcu odkryć, że tak naprawdę nigdy nie nauczyłeś się nim mówić, mam jedną radę:

Nie czuj się źle! To jest całkiem normalne. Powiedziałbym nawet, że jest to norma. A głównym czynnikiem przyczyniającym się do tej normy jest to, że - jak podkreślam tutaj - bycie zmuszonym do nauki języka nie jest dobrym powodem, aby się go w ogóle uczyć.

cv

2. Ktoś powiedział, że to dobrze wygląda w Twoim CV

Wspomnij o nauce języka w jakiejkolwiek grupie ludzi (uczących się języka lub nie), a prawdopodobnie usłyszysz, jak ktoś wspomina, że powinieneś uczyć się języka X, ponieważ wygląda on dobrze w Twoim CV.

To może być obiektywnie prawdziwe - znajomość hiszpańskiego w Stanach Zjednoczonych jest zawsze dobrze postrzegana, podobnie jak znajomość angielskiego prawie wszędzie na świecie - jednak ta powszechna rekomendacja ukrywa mniej znaną prawdę:

Po prostu znajomość języka rzadko (jeśli w ogóle) wystarcza, aby faktycznie dostać pracę.

Weź to ode mnie; moim kierunkiem uniwersyteckim była italianistyka. Był taki czas w moim życiu, kiedy naiwnie myślałem, że sama znajomość włoskiego pozwoli mi gdzieś się zatrudnić i coś robić.

Tak się jednak nie stało, ani nie widziałem, żeby tak się stało w przypadku dziesiątek (jeśli nie setek) innych entuzjastów języków, których spotkałem w swoim życiu.

W zdecydowanej większości przypadków, posiadanie języka w swoim CV będzie służyć jedynie wzmocnieniu istniejącego, poszukiwanego na rynku zestawu umiejętności.

Jeśli nie masz żadnych umiejętności, które można sprzedać na rynku, to znajomość języka prawdopodobnie nigdzie cię nie zatrudni.

Więc jeśli chcesz się uczyć języka tylko dlatego, że myślisz, że to może dać ci pracę, nie rób tego.

Poważnie. Poświęć cały czas i wysiłek, który chcesz włożyć w naukę języka i zamiast tego przełóż go na uzasadnione umiejętności w pracy. W szczególności skup się na tych umiejętnościach, które entuzjaści innych języków wykorzystują do zdobycia pracy.

Kiedy już posiądziesz te umiejętności, możesz starać się nauczyć języka, aby odróżnić się od innych osób w Twojej branży. Na przykład, pielęgniarka, która jest wykwalifikowana do mówienia wieloma językami, prawdopodobnie otrzyma lepsze możliwości pracy niż pielęgniarka, która mówi tylko jednym językiem.

3. Ktoś powiedział, że to jest dla Ciebie dobre

Trudno jest czytać jakiekolwiek książki na temat rozwoju osobistego lub budowania nawyków w dzisiejszych czasach bez zakopania się w zaleceniach dla zwykłego mnóstwa "zdrowych hobby".

Zazwyczaj są to takie rzeczy jak nauka gry na instrumencie, chodzenie na siłownię, czytanie dużej ilości książek (afiliacja) i oczywiście nauka języka.

Wszystkie z powyższych rzeczy są powszechnie reklamowane jako rzeczy, które zmienią Twoje życie. Z tego powodu, zawsze jest ten niewypowiedziany nakaz, aby robić te rzeczy, ponieważ są one dobre dla Ciebie.

Teraz, nie zrozum mnie źle. Naprawdę wierzę, że wszystkie z wyżej wymienionych działań są fantastyczne wykorzystanie czasu, i że każdy z nich może i będzie zmienić swoje życie w jakiś znaczący sposób, jeśli zdecydujesz się je podjąć.

Jednakże, pomimo faktu, że jestem na blogu poświęconym nauce języków obcych, nie zamierzam siedzieć tutaj i mówić Ci, że nauka języków obcych w szczególności, jest najlepszym wykorzystaniem czasu dla Ciebie osobiście.

Jeśli to czytasz, są szanse, że Ty i ja nigdy się nie spotkaliśmy. W związku z tym, nie znam Twoich okoliczności życiowych, Twoich upodobań i predyspozycji do różnych rzeczy.

Nawet jeśli uważam naukę języków obcych za najbardziej satysfakcjonujące zajęcie w moim życiu, to nie mam pojęcia, czy będzie to najbardziej satysfakcjonujące zajęcie w Twoim.

To jest rzecz, którą musisz odkryć sam. Próbując nauczyć się języka, przynajmniej trochę, i zobaczyć, czy jest to warte twojego czasu.

Ilekroć ktoś mówi Ci, że powinieneś uczyć się języka, bo to będzie dla Ciebie dobre, nie musisz (i nie powinieneś) brać tego za pewnik.

Rozważ to sam. Oceń swoje priorytety i rozważ swoje opcje. W końcu tylko Ty możesz zdecydować, czy nauka języka jest warta Twojego czasu, ponieważ to Ty jesteś za nią odpowiedzialny. I nikt inny nie jest za nią odpowiedzialny.

4. Ktoś powiedział Ci, że możesz szybko osiągnąć płynność językową

Rozwój Internetu w ciągu ostatnich dwóch dekad przyniósł wiele pozytywnych i negatywnych zmian w świecie nauki języków obcych.

Ze wszystkich negatywnych rzeczy, być może najgorszą jest stale rosnące pragnienie ludzi, aby nauczyć się więcej języków w krótszym czasie.

A ponieważ ludzie tego właśnie chcą, to właśnie to otrzymują. Nie chodzi o szybszą naukę języków, ale o twórców i treści, które twierdzą, że wysoki poziom umiejętności językowych można osiągnąć w ciągu kilku dni, tygodni lub miesięcy.

Teraz nie jestem tutaj, aby kwestionować te roszczenia, choć mogę bezpiecznie powiedzieć z osobistego doświadczenia, że większość z nich jest fałszywa.

Chcę powiedzieć, że jeśli uczysz się języka tylko dlatego, że powiedziano Ci, że jest to coś, co możesz robić przez kilka miesięcy, a potem magicznie "mieć" pod sobą, to prawdopodobnie powinieneś przemyśleć swoje plany.

Powiem tak:

Nawet jeśli teoretycznie mógłbyś nauczyć się języka do płynności w ciągu kilku miesięcy, nadal musisz pozostać zaangażowany w ten język przez cały czas po upływie tych kilku miesięcy.

Dlaczego?

Ponieważ umiejętności językowe nie są statyczne. Wzrastają wraz z praktyką, a maleją wraz z jej brakiem.

Pozwól, że powtórzę to jeszcze raz, ale inaczej:

Jeśli nie będziesz używać swoich umiejętności językowych, stracisz je. Całkowicie.

Jeśli chcesz nauczyć się języka szybko, ale nie jesteś zainteresowany przynajmniej utrzymaniem swoich umiejętności w czasie, może lepiej będzie, jeśli zrobisz coś innego ze swoim czasem. Ponieważ tak czy inaczej, nie będziesz miał żadnych umiejętności językowych, aby mówić o w dłuższej perspektywie.

5. Chcesz zrobić wrażenie na ludziach

Jeśli jest jedna rzecz, którą można powiedzieć o poliglotach, to to, że są zabawni na imprezach.

To jest coś, jeśli jeszcze tego nie widziałeś: jedna osoba, prowadząca konwersacje w kilku językach z kilkoma imprezowiczami.

Chyba nie spotkałem nikogo, kto byłby świadkiem takiego wydarzenia i nie wyszedłby z niego mówiąc jakąś wariację na temat:

"Wow, to jest naprawdę fajne!".

I to jest fajne. Uważam, że to jest fajne za każdym razem, kiedy to widzę, a nawet za każdym razem, kiedy to robię.

Ale chodzi o to, że choć jest to fajne, nie uczę się języków, żeby imponować ludziom. I większość osób uczących się na poważnie tego nie robi.

Chociaż popisywanie się swoimi umiejętnościami językowymi od czasu do czasu może być świetną zabawą, to takie doświadczenia stanowią naprawdę niewielką część tego, czym naprawdę jest nauka języków obcych.

I, szczerze mówiąc, większość z nich nie jest aż tak wspaniała. Dopóki nie osiągniesz punktu, w którym czujesz się naprawdę komfortowo z danym językiem, większość doświadczeń to czytanie podręczników i książek do gramatyki, prowadzenie mniej niż dynamicznych rozmów z korepetytorem lub partnerem do wymiany, czytanie książek z interlinearnymi tekstami przez siebie ( afiliacja), oglądanie filmów przez siebie, pisanie i przeglądanie notatek przez siebie i robienie wielu, wielu, wielu niewygodnych błędów.

Tak więc, jeśli chcesz nauczyć się języka tylko dlatego, że myślisz, że dzięki temu będziesz wyglądał cool, sugeruję, żebyś to jeszcze raz przemyślał. Jasne, może kiedyś będziesz wyglądał fajnie, ale w międzyczasie jest wiele przyziemnych, powtarzających się rzeczy. I niewiarygodna ilość niepewności.

Jeśli nie jesteś fajny z tym wszystkim (lub przynajmniej nie masz silnego powodu, aby ciągnąć cię przez to wszystko), lepiej jest robić coś innego.

Dlaczego te powody zawiodą cię (jest lepszy sposób)

Jedną rzeczą, którą chcę wyjaśnić jest to, że wszystkie z powyższych są ważnymi powodami do nauki języka. Osobiście, jedna lub więcej z powyższych motywacji do nauki języka była czynnikiem w prawie każdym języku, którego się nauczyłem.

Różnica polega jednak na tym, że za każdym razem, kiedy któryś z powyższych powodów miał wpływ na moją naukę języka, był on drugorzędny w stosunku do bardziej przekonujących i silniejszych powodów.

Dlaczego?

Ponieważ powyższe powody są, w przeważającej części, motywowane zewnętrznie. Oznacza to, że są one napędzane przez zewnętrzne nagrody, takie jak spełnienie wymagań szkolnych, znalezienie pracy lub otrzymanie uznania od innych ludzi.

Motywacja zewnętrzna może być użyteczna, ale często zawodzi, gdy robi się coś, co jest wyzwaniem lub wymaga czasu. Oczywiście, nauka języka jest jedną z tych rzeczy.

Aby zajść daleko jako osoba ucząca się języka, potrzebujesz silnych powodów, które pozwolą Ci pokonać wszelkie wyzwania i poprowadzą Cię w kierunku celu, bez względu na to, jak długo zajmie Ci jego osiągnięcie.

To, czego potrzebujesz to motywacja wewnętrzna, która jest napędzana przez wewnętrzne nagrody.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz