• kontakt@icie.com.pl

5 wskazówek, jak uczyć się słownictwa w każdym języku obcym

5 wskazówek, jak uczyć się słownictwa w każdym języku obcym

1. Rysuj powiązania między nowymi słowami a wcześniejszą wiedzą

Chociaż ludzki mózg przechowuje informacje, nie przechowuje ich w taki sam sposób, jak na przykład notatnik. Nie jest pustą tablicą, która tylko biernie przyjmuje każdą podaną jej informację.

Zamiast tego mózg przechowuje informacje w sieci, połączonej serią miliardów i miliardów węzłów, które sprawiają, że przywoływanie przechowywanych informacji odbywa się z prędkością błyskawicy.

Ponieważ wszystkie te węzły są ze sobą połączone, aktywowanie jakiejkolwiek informacji w mózgu spowoduje również aktywowanie innych, powiązanych informacji. Za każdym razem, gdy jeden węzeł zostanie aktywowany, okoliczne węzły również się zapalą, a więzi między nimi wzmocnią się.

Możesz to zobaczyć w akcji czytając poniższe słowo:

ELEPHANT

To, co właśnie przeczytałeś, jest prostą kombinacją siedmiu różnych liter alfabetu angielskiego. Jednak to, co "zobaczyłeś" w swoim umyśle jako rezultat tego ośmioliterowego słowa, było prawdopodobnie czymś zupełnie innym.

Jeśli jesteś podobny do mnie, wyobrażałeś sobie:

 • Duże, szare zwierzę z wielkimi uszami, kłami i długim tułowiem.
 • Naturalne środowisko tego zwierzęcia; łąki i lasy deszczowe Afryki.
 • Ostatni raz widziałeś słonia w prawdziwym życiu (ja widziałem jednego w zoo w Budapeszcie).

To są obrazy, które pojawiły się w Twojej głowie natychmiast po przeczytaniu słowa "Słoń".

Ale to nie wszystko, co mogło przyjść ci na myśl. Mogliście sobie również przypomnieć:

 • Angielskie wyrażenie "The elephant in the room", oznaczające oczywisty problem, o którym ludzie wahają się otwarcie rozmawiać.
 • Inne wyrażenie: "Biały słoń", oznaczające rzecz, której mimo chęci trudno ci się pozbyć.

Wszystkie te obrazy, słowa, fakty i wyrażenia są węzłami w twojej sieci umysłowej, które otaczają cię i aktywują się, gdy czytasz "Słonia", który tak naprawdę jest tylko serią linii, które nie znaczą wiele więcej niż bazgroły na kartce. Jednak to właśnie sieć neuronowa nadaje tym bazgrołom życie i pomaga Ci wykorzystać je do odblokowania wcześniejszej wiedzy.

Aby uczyć się słów w skuteczny, naturalny sposób, ważne jest, aby wykorzystać tę sieć neuronową. Możesz to zrobić, upewniając się, że każde nowe słowo, którego się uczysz, jest "połączone" w jakiś znaczący sposób z czymś innym, co już znasz.

Załóżmy, że uczę się węgierskiego i natknąłem się na słowo "tradycyjny"(hagyományos).

Zamiast po prostu notować to pojedyncze słowo i próbować je zapamiętać w ten sposób, łączę je ze zwrotami i ideami, które są już istotne dla mnie i mojego życia.

Lubię rozmawiać o nauce języków, na przykład, więc mogę użyć węgierskiego słowa oznaczającego "tradycyjny", aby opisać stare metody nauki języka, które są często nauczane na zajęciach językowych:

Az iskolában a hagyományos módszrekel tanítottak.

W szkole (oni) uczą tradycyjną metodą.

Ponieważ nauka języków obcych jest dziedziną, która jest dla mnie interesująca i istotna, słowo hagyományos pasuje bezpośrednio do mojej węgierskiej sieci neuronowej, wspieranej przez inne interesujące i istotne pojęcia, takie jak szkoła, nauczanie i metody.

Za każdym razem, gdy uczysz się jakiegoś słowa lub zwrotu, spróbuj zrobić to samo. Weź to słowo i umieść je w zdaniu zawierającym inne osobiście istotne słowa i pojęcia, których już się nauczyłeś. To wzmacnia pamięć i upewni się, że będziesz w stanie przypomnieć sobie, kiedy tego potrzebujesz.

2. Prowadź zeszyt do nauki słownictwa

Tak potężny, jak sieć neuronowa twojego mózgu jest, nie możemy udawać, że nie jest podatny na niepowodzenia. Ta porażka ma miejsce w formie zapominania.

Niektóre słowa i pojęcia po prostu nie utrwalają się w mózgu za pierwszym razem. Przyswojenie nowej informacji może zająć kilka razy lub prób, zanim będzie można ją przywołać w sposób niezawodny.

Czasami napotykasz zbyt wiele nowych rzeczy naraz i Twój mózg nie radzi sobie z próbą zapamiętania ich wszystkich. Kilka słów lub koncepcji zostanie zapamiętanych, ale reszta po prostu zniknie.

W takich chwilach dobrze jest mieć kopię zapasową, czyli narzędzie, którego możesz użyć do zapisania informacji na wypadek, gdyby Twój mózg nie wyłapał wszystkiego za pierwszym razem. Idealną kopią zapasową byłby oczywiście drugi mózg; w przypadku jego braku, powinieneś używać notatnika do zapisywania wszystkich nowych słówek, z którymi się zetknąłeś.

Specjalny zeszyt do nauki słownictwa może służyć kilku ważnym celom. Może to być:

 • Zapisem nowego słownictwa, do późniejszego przestudiowania.
 • Zapisem starego słownictwa do powtórzenia.
 • Przypomnieniem o konieczności sprawdzenia pewnych słów lub zwrotów w języku docelowym.
 • Miejscem na przykładowe zwroty i zdania.

Więcej informacji na temat mojej osobistej strategii robienia notatek ze słownictwa znajdziesz w tym artykule.

Poszukaj notatnika, który jest na tyle mały, że możesz go nosić zawsze przy sobie. Jeśli nie lubisz fizycznych notatników, aplikacja do robienia notatek na telefonie lub urządzeniu mobilnym również się sprawdzi. Jeśli jednak używasz cyfrowego notatnika, pamiętaj, że ręczne pisanie notatek przynosi korzyści pamięciowe, które tracisz podczas pisania na klawiaturze.

3. Rozkładaj słowa na części składowe

W dziedzinie fizyki, kiedyś wierzono, że atomy są najmniejszymi jednostkami materii, i że nie można ich podzielić na nic mniejszego.

To było objawienie, kiedy w XIX wieku odkryto, że atomy są w rzeczywistości układami mniejszych części, znanych obecnie jako cząstki subatomowe. Te same cząstki subatomowe, ułożone na różne sposoby i w różnych kombinacjach, dają nam atomy wszystkich znanych dziś pierwiastków.

Dla uczącego się języka, słowa są bardzo podobne do atomów. Możesz myśleć o nich jako o czystych, niepodzielnych jednostkach, ale w wielu przypadkach są one w rzeczywistości kombinacją mniejszych części składowych.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku długich słów. Im dłuższe jest słowo, tym bardziej prawdopodobne jest, że możesz podzielić je na mniejsze części, takie, które mają swoje własne, niezależne znaczenia.

Podobnie jak wiedza o tym, że atom wodoru zawiera jeden proton i jeden elektron, znajomość tożsamości części składowych słów może często powiedzieć ci coś o całym słowie, a w konsekwencji sprawić, że będzie ono o wiele łatwiejsze do zapamiętania.

Spójrzmy na przykład:

W języku węgierskim, słowo oznaczające "Włochy" to "Olaszország".

Jest to długie słowo z wieloma powtarzającymi się literami. Samo w sobie może być trudne do zapamiętania.

Ale "Włochy" to nazwa kraju. Jest też wiele innych nazw państw. Może przyglądając się im, uda nam się dostrzec jakiś wzór:

Francja - Franciaország

Republika Czeska - Csehország

Estonia - Észtország

To nie działa dla wszystkich nazw krajów, ale jeśli porównasz je z "Olaszország", powinieneś dostrzec wzór.

Nazwa kraju = coś + "ország"

"Ország" to węgierskie słowo oznaczające "kraj", więc naturalnie pojawia się na końcu wielu nazw krajów, podobnie jak "land" w języku angielskim (tj.Anglia, Szkocja,Irlandia itp.).

Znajomość znaczenia tych mniejszych elementów językowych (zazwyczaj przedrostków, przyrostków, słów głównych, itp.) może pomóc ci łatwiej zapamiętać dłuższe słowa i pomóc ci naturalnie rozszerzyć twój leksykon języka docelowego.

Czasami słowa są nawet kombinacją wielu pełnych słów. Są one znane jako "słowa złożone", a znajomość części składowych tych długich słów może być tak samo skuteczna jak powyżej.

Język niemiecki jest niesławny z tego powodu. Weźmy na przykład słynne słowo "Rechtsschutzversicherungsgesellschaften", które oznacza "firmy ubezpieczeniowe zapewniające ochronę prawną".

Na pierwszy rzut oka słowo to wydaje się niemożliwe do przeliterowania, a co dopiero do zapamiętania. Jednak staje się ono o wiele mniej przerażające, gdy wiemy, jak je rozłożyć:

Rechts-schutz-versicherung-s-gesellschaften

Te "składowe" słowa są same w sobie stosunkowo powszechne:

Rechts = legalny, prawo

Schutz = ochrona

Versicherung = ubezpieczenie

Gesellschaften = spółki

Te cztery słowa same w sobie są o wiele łatwiejsze do zapamiętania i przeliterowania. Jeśli potrafisz to zrobić, to złożenie ich razem, aby stworzyć "Rechtsschutzversicherungsgesellschaften" nie jest już takie straszne.

Kolejny bonus: Jeśli pamiętasz moje rady dotyczące tworzenia połączeń między słowami, to zrozumiesz, dlaczego rozbijanie większych słów jest tak pomocne - wszystkiesłowa składowe tworzą już swoją własną mini-sieć!

Tak więc, za każdym razem, gdy natkniesz się na długie słowo, zastanów się, jak możesz je podzielić i czy ma ono związek ze słowami, które już znasz.

4. Łącz różne sposoby uczenia się

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś w klasie z innymi uczniami, prawdopodobnie zauważyłeś ważną rzecz w nauce: nie ma dwóch osób, które uczą się w dokładnie taki sam sposób.

Niektórzy ludzie lubią naukę praktyczną. Inni wolą uczyć się za pomocą zdjęć, filmów i innych pomocy wizualnych. Jeszcze inni lubią uczyć się poprzez słuchanie i mówienie o ważnych szczegółach.

Wszystko to są różne sposoby uczenia się. A to tylko kilka ich przykładów. Wiele, wiele szczegółów dotyczących procesu uczenia się może być aktywnie zmienianych i modyfikowanych, aby pomóc uczącym się przyswajać te same treści na różne sposoby.

Do nauki słownictwa sugeruję łączenie różnych trybów nauki, tak aby proces uczenia się nowych słów nigdy nie stał się nudny lub nieświeży. Z czasem, będziesz dążyć do kilku trybów nauki, które preferujesz, ale nadal będzie ważne, aby je mieszać i dopasowywać, aby utrzymać twoje doświadczenie uczenia się nowe i interesujące.

Przyjrzyjmy się jednemu przykładowi:

Jesteś wielkim fanem filmów, a uczysz się francuskiego.

Postanawiasz obejrzeć film L'auberge espagnole i nauczyć się z niego jak najwięcej słów.

Mógłbyś po prostu obejrzeć film z napisami i mieć to za sobą. Może w rezultacie nauczysz się jednego lub dwóch słów.

Albo, możesz:

 • Obejrzeć film po francusku, z angielskimi napisami
 • Obejrzeć film po angielsku z francuskimi napisami
 • Obejrzeć film bez napisów i sprawdzić, jak wiele rozumiesz
 • Przeczytać scenariusz lub transkrypcję filmu po francusku i zaznaczyć tekst
 • Obejrzyj film, a następnie przeczytaj jego francuskojęzyczną recenzję

Możesz zrobić każdą z tych rzeczy, a każda z nich pomoże Ci doświadczyć języka użytego w L'auberge espagnole w subtelnie inny sposób.

Zmieniając sposób, w jaki przetwarzasz treści językowe, wzmacniasz swoją zdolność do rozumienia i odtwarzania tych form językowych we własnym zakresie.

To, jakich trybów językowych używasz i jakich odmian używasz, zależy wyłącznie od Ciebie, ale najważniejsze jest, abyś eksperymentował i dobrze się bawił. Jeśli uda ci się to osiągnąć, nauka słownictwa nigdy nie stanie się przykrym obowiązkiem.

5. Przeplataj ćwiczenia do nauki słownictwa

Podobnie jak wskazówka 9, nasza ostatnia wskazówka będzie dotyczyła wprowadzenia do rutyny różnych metod i technik nauki słownictwa. Jednak tym razem chcemy skupić się nie tylko na tym, co robisz, aby nauczyć się słówek, ale także na tym, kiedy robisz to, co robisz, aby nauczyć się słówek.

Jeśli podoba Ci się pewna metoda nauki słówek, możesz pomyśleć, że mądrze jest zatrudniać tę metodę w kółko i w kółko, aż się nią zmęczysz. Wtedy możesz znaleźć nową metodę i zacząć ten sam proces od nowa. Płukać i powtarzać.

Ale nauka pokazuje, że jest to nieefektywny sposób uczenia się nowych umiejętności. Kiedy masz do przećwiczenia różne umiejętności (lub metody nauki), nie powinieneś ćwiczyć tylko jednej na raz, dopóki nie uznasz, że każda z nich jest w pełni opanowana.

Zamiast tego, powinieneś zaangażować się w praktykę zwaną przeplataniem.

Przeplatanie to proces naprzemiennego ćwiczenia różnych umiejętności, jedna po drugiej. Zamiast poświęcać cały swój czas na jedną metodę lub umiejętność, przechodzisz od jednej do drugiej, a potem do kolejnej, aż opanujesz każdą umiejętność, którą musisz ćwiczyć. A potem zaczynasz cykl od nowa.

Powiedzmy na przykład, że chcesz rozwinąć swoje umiejętności słuchania i czytania, w obu przypadkach z korzyścią dla nauki bardziej istotnych i interesujących słów.

Zamiast jednego dnia tylko słuchać, a następnego czytać, możesz:

 • Czytać i słuchać podcastu w dniu 1.
 • Słuchać (tylko) tego samego podcastu w dniu 2.
 • Obejrzeć krótki film na YouTube na ten sam temat w dniu 3.

W dniu 4, możesz rozpocząć ten sam cykl ponownie, czytając i słuchając nowego odcinka podcastu.

Poprzez rotację różnych trybów nauki, metod i zasobów, rozwijasz zarówno swoje umiejętności słuchania, jak i czytania, jednocześnie utrzymując proces uczenia się zróżnicowanym i interesującym.

Wnioski

Podsumujmy nasze główne punkty:

 • Dorośli mają problemy z nauką słówek w języku obcym nie z powodu braku zdolności, ale z powodu metod i strategii, których używają do nauki.
 • Dzieci są lepsze w nauce słownictwa, ponieważ ich nauka opiera się na uniwersalnych zasadach kognitywnych.
 • Po wprowadzeniu pewnych modyfikacji, te zasady poznawcze mogą być równie skutecznie wykorzystywane przez dorosłych.

Poniższe wskazówki mogą pomóc każdemu dorosłemu w łatwej nauce słownictwa w języku obcym:

 1. Ucz się z kontekstu. Zawsze upewnij się, że uczysz się słów w ich kontekście, a nie w oderwaniu od kontekstu.
 2. Czytaj intensywnie i dużo. Czytanie jest najlepszym sposobem na utrzymanie stałego dopływu nowych i interesujących słówek do nauki.
 3. Ucz się z materiałów zrozumiałych. Ucz się z materiałów, które już w większości rozumiesz, tak abyś mógł nauczyć się reszty z kontekstu.
 4. Ucz się tego, co ma dla Ciebie znaczenie. Nie wszystkie słowa są użyteczne lub istotne, naucz się wyzerować to, czego potrzebujesz i na tym bazuj dalej.
 5. Słuchaj i czytaj. Słuchanie i czytanie to uzupełniające się czynności, które mogą pomóc Ci w bardziej efektywnym przetwarzaniu języka mówionego i pisanego.
 6. Rysuj połączenia między nową i starą wiedzą. Naucz się kojarzyć słowa z innymi słowami, zdaniami i pomysłami, które są dla Ciebie istotne.
 7. Prowadź notatnik. Upewnij się, że masz przy sobie notatnik, w którym możesz zapisywać i uczyć się słownictwa, kiedy tylko jest to możliwe.
 8. Rozbijaj słowa. Naucz się rozkładać słowa na mniejsze elementy, co znacznie ułatwia zapamiętywanie i przypominanie sobie.
 9. Łącz sposoby uczenia się. Naucz się różnicować techniki, metody i sposoby nauki, aby zachować świeżość i ciekawość w przyswajaniu słownictwa.
 10. Przeplataj zajęcia. Przeplataj różne techniki przyswajania słownictwa w ciągu dnia lub tygodnia.

Jeśli ten artykuł nauczył cię czegokolwiek, to mam nadzieję, że tego, że nauka obcego słownictwa jest nie tylko możliwa, ale i łatwa, jeśli użyjesz odpowiednich technik i przyjaznych dla mózgu strategii uczeniasię.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz