• kontakt@icie.com.pl

7 niewiarygodnie użytecznych korzyści z nauki nowego języka

7 niewiarygodnie użytecznych korzyści z nauki nowego języka

Jednym z najbardziej interesujących aspektów uczenia się nowego języka jest to, jak może on wpłynąć na Twoje życie w potężny i często nieprzewidywalny sposób.

Mam miłe wspomnienia z czasu, kiedy piętnaście lat temu siedziałem na schodach fontanny w moim rodzinnym Rzymie, we Włoszech.

Tego wieczoru rozmawiałem z przyjaciółmi, gdy gdzieś za mną z tłumu rozległo się głośne beknięcie.

Zaskoczony, odwróciłem się, aby zobaczyć, kto mógł wydać tak wybuchowy bek. Odwracając się, powiedziałem na głos, po angielsku, "Wow, to jest jedno głośne beknięcie!".

Ku mojemu zdumieniu, sprawcą była dziewczyna mniej więcej w moim wieku. Usłyszała, co powiedziałem i szybko zaczęliśmy rozmawiać:

"Z jakiej części Stanów Zjednoczonych pochodzisz?", zapytała.

"Ja? Och, nie jestem Amerykaninem. Jestem Włoszką. Mieszkam niedaleko."

"Co? Naprawdę?"

Była zszokowana. Potem powiedziała, że mogłaby przysiąc, że jestem Amerykaninem.

Kontynuowałem rozmowę z tą dziewczyną i członkami jej grupy przyjaciół do późnej nocy.

W wyniku tej krótkiej wymiany zdań poznałem kilku nowych anglojęzycznych przyjaciół, z których jeden jest moim przyjacielem do dziś.

A teraz pozwólcie, że was zapytam:

Gdybym nigdy nie nauczył się dobrze angielskiego, czy myślisz, że zaprzyjaźniłbym się z tymi amerykańskimi turystami?

Prawdopodobnie nie, prawda?

włochy

Tamtej nocy, angielski był kluczem do nawiązania przyjaźni, które w innym przypadku byłyby niemożliwe. Miałem podobne doświadczenia również z innymi językami.

Chodzi o to, że języki są wszędzie, więc im więcej ich znasz, tym większy zakres korzyści możesz odnieść z miejsc, do których się udajesz, ludzi, których spotykasz, rzeczy, które robisz i pomysłów, którymi się dzielisz.

Dzisiaj chcę się z Tobą podzielić tymi korzyściami, które nazywam 7 niesamowicie użytecznymi korzyściami z nauki nowego języka.

1. Języki pomagają ci żyć wieloma życiami

Czy widziałeś kiedyś pryzmat?

Na wypadek, gdybyś nie widział, pryzmat to trójstronny kawałek szkła, który tworzy fascynujący efekt, gdy trzyma się go przy źródle białego światła.

Na przykład, jeśli przyłożysz pryzmat do światła słonecznego, zauważysz, że to, co wychodzi po drugiej stronie, nie jest już strumieniem białego światła. Zamiast tego, jest to siedem kolorowych strumieni światła; po jednym na każdy kolor tęczy.

Pryzmat nie stworzył tych kolorów. Po prostu wziął białe światło i podzielił je na jego części składowe. Każdy kolor jest kluczową częścią spektrum, które po zmieszaniu razem tworzą białe światło.

Ucząc się nowego języka, stajesz się jak białe światło.

Dla zewnętrznego obserwatora wyglądasz jak pojedyncza, zwykła osoba. Jednak z każdym językiem, który znasz, zyskujesz nową stronę siebie, którą możesz ujawnić ludziom, z którymi dzielisz ten język.

W każdym języku będziesz miał inny akcent, inne manieryzmy, inny humor i inne sposoby działania i reagowania, które są oparte na kulturze danego języka. W pewnym sensie, każdy język, którym się posługujesz, daje Ci dostęp do innego życia.

Połączone razem, te aspekty stają się częścią Ciebie, tak jak czerwone, zielone i niebieskie światło są częściami światła słonecznego, które widzisz każdego dnia. Zawsze tam są, tylko ukryte, czekając na ujawnienie przez odpowiedni pryzmat.

2. Nauka nowego języka pomaga Ci zbudować samodyscyplinę

Nauka nowego języka jest jak bieg w maratonie. Nie możesz po prostu pewnego dnia zdecydować, że chcesz przebiec maraton i natychmiast to zrobić. Tak samo jest z językami.

Oba zadania wymagają intensywnego treningu, zazwyczaj przez długi okres czasu. Aby odnieść sukces, musisz nauczyć się cierpliwości, wytrwałości, wiedzieć, kiedy przyspieszyć, a kiedy zwolnić.

Jeśli osiągniesz sukces, zrobisz to, ponieważ rozwinąłeś dyscyplinę niezbędną do wyjścia poza swoją strefę komfortu i kontynuowania tego procesu, raz za razem.

Jedynymi maratończykami, którzy przekraczają linię mety są ci, którzy zbudowali determinację, aby nigdy, przenigdy nie rezygnować ze swojego celu.

Jeśli chcesz naprawdę nauczyć się języka, będziesz musiał zrobić to samo.

3. Języki pomagają Ci lepiej zrozumieć świat

Dorastając, mówi się nam wiele rzeczy o świecie i ludziach w nim.

Amerykanie zachowują się w jeden sposób, Niemcy w inny, Francuzi w trzeci, a Japończycy zupełnie inaczej niż reszta.

Prawda jest taka, że większość z nich to tylko stereotypy. Ale gdybyś nie znał Amerykanów, Niemców, Francuzów czy Japończyków, jak byłbyś w stanie oddzielić fakty od fikcji?

Naprawdę, nie byłbyś. W takim przypadku prawdopodobnie po prostu uwierzyłbyś w to, co ci powiedziano.

Jeśli jednak uczyłbyś się języka, twoje doświadczenia byłyby zupełnie inne. Byłbyś w stanie nauczyć się angielskiego, niemieckiego, francuskiego i japońskiego, i byłbyś w stanie formułować swoje własne, zniuansowane opinie o tych ludziach i ich kulturach, a wszystko to w kontekście ich własnego języka.

To właśnie przydarzyło mi się, kiedy mieszkałem we Francji.

Przez dziesięciolecia mówiono mi, że Francuzi są niegrzeczni, snobistyczni i nieprzyjemni dla obcokrajowców, a zwłaszcza dla osób mówiących po angielsku.

Za każdym razem, gdy rozmawiałem po angielsku z Francuzem, te podejrzenia się potwierdzały. Ludzie, z którymi rozmawiałem, byli zimni i niechętni.

Jeśli jednak rozmawiałem po francusku z Francuzem, moje doświadczenia były diametralnie inne. Nagle okazało się, że Francuzi są ciepli, gościnni i pełni dobrego humoru. Mówiąc po francusku, poznałem wielu francuskich przyjaciół i miałem z nimi wiele wspaniałych wspomnień.

W ten sposób język obcy może często działać jak klucz, który otwiera drzwi lub drogę, która w innym przypadku byłaby dla Ciebie całkowicie niedostępna.

Używane właściwie, te "klucze" mogą odblokować niesamowite doświadczenia i pomysły, które znacznie wzbogacą Twoje życie!

4. Języki pomagają Ci nauczyć się więcej języków

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się tylko jednego języka obcego, możesz myśleć, że doświadczenie jest zawsze takie samo.

Na przykład, bierzesz udział w zajęciach, wybierasz kurs lub aplikację i przerabiasz je. Następnie pobierasz kolejny zasób, i kolejny, aż poczujesz się wystarczająco pewnie, aby mówić. Mówisz trochę, ale nie za dużo. Cały ten proces trwa latami i nie jest zbyt zabawny.

Mogę Cię zapewnić, że rzeczywistość nauki wielu języków jest zupełnie inna i o wiele lepsza niż ta.

Podczas gdy twoje pierwsze doświadczenia z nauką nowego języka mogą być czasami powolne i frustrujące, każdy kolejny język, którego się nauczysz będzie łatwiejszy, prostszy i o wiele bardziej zabawny.

Na przykład, uczyłem się hiszpańskiego przez 17 lat, zanim zacząłem uczyć się jego siostrzanego języka - portugalskiego.

Czy nauka portugalskiego też zajęła mi 17 lat?

Nie, nie zajęło mi to nawet 17 miesięcy!

Dlaczego tak się dzieje?

Cóż, kiedy uczysz się języka, trenujesz swój mózg, tak jak trenujesz mięśnie.

Jeśli chcesz mieć duże, silne mięśnie, nie możesz po prostu podnieść jednego ciężaru za jednym razem i skończyć z tym. Zamiast tego, musisz podnosić wiele ciężarów, wiele razy, w różnych powtórzeniach.

Tak więc, zacznij od jednego języka. Potem kolejny, i kolejny, i kolejny. Wkrótce staniesz się absolutnie niesamowitym uczniem języka!

5. Języki łączą Cię z nowymi, fascynującymi ludźmi

We wstępie do tego artykułu wspomniałam, jak przelotny komentarz w języku angielskim doprowadził do przyjaźni, które przetrwały ponad dekadę.

To nie jest jedyny raz, kiedy język pomógł mi nawiązać nowe znajomości lub przyjaźnie. Na pewno nie w najmniejszym stopniu.

Każdego roku chodzę na konferencje językowe, na których prelegenci i uczestnicy mówią setkami (jeśli nie tysiącami) języków.

Co tydzień chodzę na spotkania towarzyskie w Rzymie, w których uczestniczą najróżniejsi turyści i emigranci z całego świata.

Każdego dnia spotykam się z uczniami lub czytelnikami, którzy piszą do mnie w swoim języku (lub w języku, który znam) w nadziei, że będę mógł poprawić ich naukę.

Gdybym pozostał jednojęzycznym Włochem, być może nigdy nie spotkałbym żadnej z tych osób. Mogłabym stracić przyjaciół, kolegów, a nawet znaczące osoby.

Ale, na szczęście dla mnie, nie pozostałem jednojęzyczny. Tak jak rybak może złapać więcej ryb za pomocą większej sieci, tak nauka większej ilości języków pomogła mi "złapać" wielu, wielu przyjaciół, a te relacje zmieniły moje życie na lepsze.

Jeśli nauczysz się choć jednego języka, możesz zrobić to samo. Jestem o tym przekonany!

6. Języki mogą pomóc Ci znaleźć miłość

Czasami przyjaźnie, które nawiązujesz w obcym języku mogą przerodzić się w coś jeszcze bardziej wyjątkowego: romans!

Na przykład, lata temu poznałam grupę francuskich dziewczyn podczas podróży zagranicznej w Pradze, w Czechach.

Nie znałam wtedy czeskiego, ale znajomość francuskiego pomogła mi nawiązać rozmowę z dziewczynami, które były turystkami, tak jak ja.

Z czasem jedna z dziewczyn i ja bardzo się do siebie zbliżyliśmy, a ona w końcu została moją dziewczyną.

Nasz związek, który utrzymywaliśmy wyłącznie dzięki językowi francuskiemu, mógł zakończyć się na tej wycieczce w Pradze, ale tak się nie stało.

Zamiast tego, zaprowadził mnie do Francji, gdzie mieszkałem przez wiele lat, cały czas spotykając się z tą samą dziewczyną. Dzięki niej dowiedziałem się wiele o Francuzach, języku francuskim i francuskim stylu życia.

Nie jesteśmy już razem, ale wciąż patrzę wstecz na ten okres mojego życia jako na niesamowicie transformujący, który absolutnie nie byłby możliwy, gdybym nigdy nie zdecydował się na naukę francuskiego.

Jak francuski zrobił dla mnie, język, którego się uczysz może działać jak strzała Kupidyna, i pomóc Ci znaleźć miłość, gdzie najmniej się tego spodziewasz.

7. Nauka nowego języka może zwiększyć Twoje szanse na karierę

O ile nie żyjesz pod kamieniem przez ostatnie dwadzieścia lat, prawdopodobnie zauważyłeś, jak świat staje się bardziej zglobalizowany.

Dzięki takim rzeczom jak Internet, częstotliwość współpracy, współdziałania i komunikacji pomiędzy ludźmi z różnych środowisk językowych wzrasta w tempie niespotykanym w historii ludzkości.

Oznacza to, że jeśli znasz więcej niż jeden język, możesz wziąć udział w tej wzmożonej aktywności i w rezultacie skorzystać z możliwości pracy i kariery.

Na przykład, możesz być jak ja i wykorzystać swoje umiejętności językowe, aby pomóc ludziom z różnych krajów poprawić ich umiejętności językowe.

Możesz też być jak mój kuzyn, naukowiec z Kanady, którego znajomość zarówno angielskiego, jak i francuskiego, w połączeniu ze znajomością języka francuskiego, zrobiła ogromną różnicę w jego karierze.

W moim życiu spotkałem wielu, wielu ludzi, którzy zaliczają się do tej drugiej grupy. Ponieważ ci ludzie znają dwa, trzy, cztery lub więcej języków, są w stanie używać tych języków jako "narzędzi", które pomagają im w wykonywaniu bardziej znaczącej pracy i mają również większy wpływ na świat.

Możesz myśleć o każdym języku, którego się uczysz jako o "narzędziu" w podobny sposób. Tak jak każde narzędzie w skrzynce z narzędziami może pomóc Ci rozwiązać nowe problemy i pokonać nowe przeszkody, tak każdy język, którego się nauczysz może pomóc Ci zrobić to samo w Twojej karierze.

 

Wnioski

Jeśli te siedem korzyści pokazało Ci coś na temat języków, to mam nadzieję, że to właśnie to:

Nauka nowego języka nigdy nie jest stratą czasu.

Nauka języka z pewnością wymaga wiele czasu, wysiłku i energii, ale kiedy już to zrobisz, zawsze będzie to dla Ciebie korzystne, często w zupełnie nieoczekiwany sposób.

Nawet jeśli znasz tylko jeden język obcy, będziesz bardziej wszechstronną i zdyscyplinowaną osobą. Będziesz w stanie podróżować do większej ilości miejsc, poznawać więcej ludzi, a nawet znaleźć więcej partnerów do randek, jeśli chcesz. Będziesz miał nawet szersze możliwości kariery, jeśli będziesz wiedział jak ich szukać. I możesz to wszystko robić wielokrotnie, używając tylu języków, ile tylko zechcesz.

Języki nie tylko dają ci więcej niż miałeś. Sprawiają, że stajesz się kimś więcej niż byłeś.

Jeśli wahasz się, czy nauczyć się nowego języka, postaraj się o tym pamiętać. Skup się na fakcie, że jeśli zaczniesz dzisiaj - jeśli zaczniesz właśnie teraz - wkrótce będziesz na dobrej drodze do nowego, lepszego siebie.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz