• kontakt@icie.com.pl

Jak samodzielnie uczyć się angielskiego w domu [webinarium i transkrypcja]

Jak samodzielnie uczyć się angielskiego w domu [webinarium i transkrypcja]

Transkrypt wideo

Tom

Witam wszystkich na tym webinarium prowadzonym przez Preply, platformę do udzielania korepetycji w trybie "jeden na jeden", dzięki której będziesz mógł mówić. Mam na imię Tom i przedstawiam ostatni webinar z serii Ewolucja języka angielskiego. Ta seria dotyczyła tego, jak angielski może zmienić Twoje życie osobiste i zawodowe. Do tej pory mówiliśmy o tym, jak uczyć się angielskiego w biznesie, jak zdawać egzaminy z angielskiego.

Dzisiaj będziemy mówić o tym, jak uczyć się angielskiego samodzielnie i jak stworzyć plan samodzielnej nauki, aby osiągnąć sukces. Zobaczysz więc, że masz tu do dyspozycji czat. Pomachaj nam, daj nam kciuka w górę i powiedz, z jakiego kraju na świecie nas oglądasz. Mój kolega Adam również jest tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania.

Daj nam też znać, czy jesteś w kraju, w którym ludzie mówią po angielsku? Bo jeśli nie, to pewnie zastanawiasz się, jak mogę się poprawić? Cóż, jeśli jesteś jedną z tych osób, mamy dla Ciebie kilka świetnych wskazówek. Możesz również na czacie zostawić pytania do naszego gościa specjalnego, którym jest Lindsay McMahon z All Ears English.

Mogę powiedzieć za Lindsay, że wielu naszych studentów angielskiego w Preply słucha twojego podcastu i że twój podcast poruszył serca, umysły i uszy milionów uczących się angielskiego. Bardzo Ci dziękuję, że do nas dołączyłaś.

Lindsay

Cóż, dziękuję, Tom. Bardzo się cieszę, że tu jestem. To będzie naprawdę zabawne webinarium i zamierzamy zaangażować w nie naszych słuchaczy. Zapowiada się świetnie.

Tom

Świetna sprawa. A dla tych, którzy mogą Cię nie znać, czy możesz opowiedzieć trochę o sobie?

Lindsay

Oczywiście, oczywiście. Nazywam się Lindsay McMahon i jestem współprowadzącą, a także założycielką All ears English. Uczę angielskiego od 16 lat. Uczyłam angielskiego na całym świecie, w Japonii i Ameryce Południowej.

W Argentynie, Gwatemali, Bostonie i w Nowym Jorku. Uczyłam się także później. Uczyłam się japońskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Tak więc naprawdę rozumiem, jak to jest być w okopach, zmagać się, dążyć i mieć wizję swoich możliwości w nowym języku. Cieszę się, że mogę tu być i dziękuję za zaproszenie, Tom.

Tom

Dziękuję bardzo. Widzę, że na czacie Elisa powiedziała, że bardzo podoba mi się wasz podcast. To znaczy, my również, i na pewno wiele osób tutaj słucha również podcastu All Ears English i mam na myśli, że za tym podcastem stoją niesamowite liczby. Przeglądając ponad 1600 podcastów do tej pory, można powiedzieć, że jest to bardzo dużo materiałów audio dla osób uczących się języka angielskiego.

Lindsay

Tak, tak. Publikujemy cztery dni w tygodniu. Uwielbiamy podcasty i uważamy, że to potężna rzecz. Uwielbiamy inspirować naszych słuchaczy. Więc dużo treści.

Tom

Wiesz, cztery do pięciu milionów słuchaczy miesięcznie, 246 milionów pobrań. A działacie od 2013 roku. Znalazł się też na liście najlepszych podcastów apple w 2018 i 2019 roku w różnych krajach i kategoriach. Więc gratuluję sukcesu z podcastem.

Lindsay

Dziękuję. Tak. To od czterech do pięciu milionów pobrań miesięcznie. Więc to są pobrania, ale mamy dużą publiczność i ludzie są gotowi do działania. Są zainspirowani. Uwielbiam to.

Wspólne wyzwania dla osób uczących się języka angielskiego

Tom

Dokładnie tak. Kiedy rozmawialiśmy z tobą przed tym webinarem, powiedziałaś, że w ciągu wielu lat pracy z osobami uczącymi się języka angielskiego zauważyłaś pewne wspólne wyzwania, z którymi borykają się te osoby.

Prawdopodobnie my także widzimy bardzo podobne wyzwania. Porozmawiajmy więc trochę o nich. Być może niektórzy z naszych słuchaczy oglądają to seminarium właśnie z tych powodów. Jeśli brzmi to podobnie do Ciebie, daj nam znać na czacie, a może są też inne powody. Jednym z nich jest brak czasu na rozpoczęcie.

Lindsay

Tak. Tom, myślę, że to jest naprawdę ważne, szczególnie dla dorosłych uczniów, prawda? Nie jesteśmy dziećmi, prawda? Nie chodzimy do szkoły. Mamy dzieci, prawda? Robimy karierę. Mamy współmałżonków. Nie mamy zbyt wiele czasu, ale to nie musi przekreślać naszych marzeń o tym, by biegle posługiwać się językiem obcym. Prawda?

Tom

Absolutnie. Również chęć doskonalenia się, ale brak motywacji, by zrobić to samemu, jest bardzo ważna.

Lindsay

Tak, to jest bardzo ważne. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie mamy motywacji, nie będziemy się uczyć. Musimy więc po prostu upewnić się, że robimy właściwe rzeczy, które nas wciągają i utrzymują motywację.

Tom

Dokładnie tak. Dużą frustracją jest także zbyt duża ilość czasu, a co za tym idzie, niewystarczająca struktura nauki. Jest też wiele osób, które są sfrustrowane tym, że uczą się angielskiego w określony sposób, ale nie czują się pewnie, kiedy mówią w realnym świecie.

Lindsay

Tak, to prawda. To prawda, prawda? Uczymy się z podręcznika, a potem próbujemy przenieść to do prawdziwego świata. To się nie udaje. Musimy więc zmienić treści, których używamy do nauki. Dzisiaj porozmawiamy o tym trochę więcej.

Tom

Dokładnie. Trzeba też wybrać odpowiednie zasoby. Przed tym webinarem wyszukałem i zobaczyłem, że jest prawie 6 miliardów wyników, jeśli wpiszesz w Google "learn English online", a to bardzo dużo do przejrzenia.

Lindsay

Tak. Z dnia na dzień jest ich coraz więcej, prawda? Codziennie w sieci pojawiają się nowe treści. I to jest problem, bo skąd mamy wiedzieć, komu zaufać? Musimy opracować własne plany nauki i skupić się na jednej rzeczy, ponieważ dzieje się zbyt wiele.

Tom

Absolutnie. A przeglądając czat, przepraszam, Lisa powiedziała: "Zwykle słucham waszego podcastu, kiedy idę pobiegać", o czym porozmawiamy za chwilę.

Lindsay

Tak, uwielbiam to. Bardzo mi się to podoba.

Tom

Świetna sprawa. I ostatnia kwestia, myślę, że to bardzo powszechny problem, szczególnie w dzisiejszych czasach, związany z poczuciem izolacji.

Lindsay

Och, na pewno. Na pewno. Wiem, że kiedy uczyłam się hiszpańskiego i japońskiego, też to czasem odczuwałam. Musiałam więc wyjść do społeczności i znaleźć ludzi. I o tym też będziemy rozmawiać. Dajemy tu małe wskazówki, Tom, do czego przejdziemy w dalszej części webinaru. Więc trzymajcie się, zostańcie na webinarze.

Ale tak, pokażemy wam, jak nie być tak odizolowanym, kiedy się uczycie. Język jest rzeczą ludzką. Powinniśmy być połączeni.

Tom

Dokładnie tak. Podczas tego webinaru pomożemy Ci pokonać niektóre z tych wyzwań, o których mówiła Lindsay, a także prześlemy Ci teraz (jeśli otworzę konspekty) zadanie, które możesz wykonać albo teraz, w trakcie webinaru, albo po webinarze, powiedzmy jako pracę domową.

Ćwiczenie to pozwoli Ci zastanowić się nad tym, jak zamierzasz samodzielnie uczyć się angielskiego i jakie są skuteczne sposoby na to.

Upewnij się więc, że ściągnąłeś to narzędzie i możesz je przejrzeć w trakcie webinaru lub po jego zakończeniu. Ale na razie przejdźmy dalej. A więc z twoimi najlepszymi wskazówkami, które zebrałaś razem, Lindsay, aby uczyć się angielskiego samodzielnie. A więc. Czy jesteśmy gotowi do pracy?

7 najważniejszych wskazówek Lindsay

Lindsay

Jesteśmy gotowi, a te wskazówki są oparte na tym, co widzieliśmy, jak robią inni studenci. Robimy ten podcast od siedmiu lat, więc widzieliśmy studentów, którzy odnieśli sukces i tych, którzy odnieśli mniejszy sukces. Pokażemy wam, co zrobili ci, którzy odnieśli sukces. W porządku.

Znajdź swoje "dlaczego".

Tom

Dokładnie, w porządku. Zatem wskazówka numer jeden to zrozumieć i znaleźć swoje "dlaczego". Czyli dostrzeżenie większego powodu, dla którego warto się uczyć. Czy możesz nam powiedzieć o tym trochę więcej?

Lindsay

O to w tym wszystkim chodzi. Musi być jakiś większy powód niż tylko to, że chcesz się uczyć angielskiego lub języka. Dla nas w All Ears English powodem, dla którego opublikowaliśmy 1600 odcinków, jest to, że chodzi o coś znacznie głębszego niż język. Chodzi o więzi międzyludzkie.

I to jest częściowo oparte na moich własnych doświadczeniach, szczerze mówiąc, uczucie rozłączenia, ucząc się hiszpańskiego. Pamiętam, jak siedziałam na plaży w Kolumbii, słyszałam swoje imię i nie rozumiałam, co ludzie mówią. Nigdy nie czułem się bardziej oderwany od rzeczywistości. Dlatego stworzyliśmy All Ears English i naszą wizję, aby pomóc ludziom nawiązać kontakt poprzez język.

Nie chcemy nigdy tracić kontaktu z ludźmi z powodu błędu gramatycznego, bo nie mamy odpowiedniego słowa. Te rzeczy nie mają aż tak wielkiego znaczenia. Musimy utrzymywać z tą osobą kontakt wzrokowy, śmiać się z jej żartów i czuć ciepło więzi międzyludzkiej. To jest właśnie nasze "dlaczego". Połączenie, a nie perfekcja. Zalecamy, aby o tym pamiętać, prawda, Tom?

Tom

Tak, absolutnie. I to jest, tak, niesamowity, niesamowity tekst. Myślę też, że aby naprawdę myśleć o tym, jak można być pewnym siebie w danym języku, nie należy myśleć o każdym słowie, które się wypowiada. Myślę, że to jest niesamowite "dlaczego" i podzielę się z Tobą kilkoma przykładami, jak możesz stworzyć swoje "dlaczego".

Mamy tu więc jeden przykład. "Zamierzam poprosić rodziców mojej dziewczyny o błogosławieństwo, aby za sześć miesięcy oświadczyć się ich córce". Co sądzimy o tym powodzie do nauki angielskiego, Lindsey?

Lindsay

To jest fantastyczne. Bardzo mi się podoba. Wiecie, w mojej głowie połączenie jest nadrzędnym "dlaczego", a potem każda osoba będzie miała swoje własne, bardzo specyficzne "dlaczego". Więc chcemy, żebyście teraz pomyśleli o swoim konkretnym "dlaczego". To jest dla mnie poruszające. Prawda? A teraz, jeśli ucząc się angielskiego, będę prosił czyichś rodziców, żebym mógł poślubić ich córkę lub syna, to znaczy, że wow. To jest takie "dlaczego", taki mocny powód, żeby się uczyć.

Tom

Dokładnie. I cóż, być może jedną z rzeczy, których należy unikać, jest myślenie: "Myślę, że byłoby fajnie nauczyć się kiedyś angielskiego, bo po prostu chcę" - nie sądzę, żeby to było bardzo emocjonalne, namacalne. Nie ma na to czasu, który naprawdę by cię popchnął.

Lindsay

Dokładnie, Tom, myślę też, że jeśli nasi słuchacze myślą, że są tymi drugimi, to byłoby fajnie. Oznacza to po prostu, że nie poświęciliśmy czasu, aby się nad tym zastanowić. Poświęć trochę czasu i zagłęb się w to, bądź refleksyjny. Dlaczego tak naprawdę się uczę? O co mi w tym wszystkim chodzi?

Tom

Absolutnie. I tak, dlatego jest to pierwsze pytanie na naszej ulotce, aby zastanowić się, jaki jest twój powód, twój prawdziwy powód do nauki angielskiego i, wiesz, wrzuć to na czat.

Chętnie usłyszymy Twoją historię lub przeczytamy, dlaczego uczysz się angielskiego i być może zainspirujesz innych. Dobrze. Przejdźmy dalej, gdy wejdą na czat i będziemy mogli się im przyjrzeć. Przejdźmy teraz do punktu numer dwa, a jest nim aktywność fizyczna podczas nauki. Czy mógłbyś nam o tym trochę opowiedzieć?

Bądź aktywny fizycznie, kiedy się uczysz

Lindsay

Tak. To znaczy, intuicyjnie wiemy, że kiedy wstajemy od biurka, to moje najlepsze pomysły nigdy nie przychodzą, kiedy siedzę w biurze przy biurku. Przychodzą, kiedy idę na siłownię i ćwiczę na wioślarzu, prawda? Albo, na przykład, wychodzę na przerwę obiadową i idę na spacer do parku. Wtedy właśnie zaczynają się obracać koła zębate, a pomysły stają się o wiele łatwiejsze.

Mózg zaczyna się poruszać i łatwiej jest się uczyć i utrwalać to, co się usłyszało. Jeśli ćwiczysz, słuchasz, gdy jesteś aktywny fizycznie, a Tom, wygląda na to, że Ty również uprawiasz aktywność fizyczną i czerpiesz z tego korzyści.

Tom

Tak. To dość żenujące zdjęcie. To ja, po prawej stronie, ćwiczę brazylijskie jiu jitsu, a tak naprawdę ćwiczę brazylijskie jiu jitsu po hiszpańsku, ponieważ mam to szczęście, że mieszkam w Barcelonie. Ale to nie zawsze oznacza, że jeśli mieszkasz w jakimś kraju, to musisz nauczyć się języka, ponieważ mógłbym mówić po prostu po angielsku przez cały czas, kiedy jestem na jujitsu.

Zdecydowałem się mówić po hiszpańsku, bo chcę się go nauczyć. Dlatego uważam, że ważne jest, aby robić takie rzeczy i zajęcia, zwłaszcza jeśli są to zajęcia sportowe lub ruchowe, które mogą pomóc w nauce języka. I właśnie przeczytałem na czacie, że Maxime mówi, że powodem "dlaczego" jest chęć poprawienia swojego akcentu.

Może przejdziemy do tego nieco później, ale myślę, że poprawa akcentu nie zawsze jest niezbędna, prawda, Lindsay?

Lindsay

Nie, nie zawsze jest to konieczne. To znaczy, zejdźmy o jeden poziom głębiej. Jakie "dlaczego" się za tym kryje? Prawda? Jakie są połączenia, które być może tracisz, nie mając tego akcentu, którego pragniesz?

Bardzo podoba mi się ta, którą mamy na czacie. Ktoś chce dostać podwyżkę. Wyobraź sobie, pomyśl o swoich dochodach, ile zarabiasz teraz i jak bardzo podwyżka mogłaby zmienić Twoje życie i życie Twojej rodziny. To jest dobre "dlaczego", prawda? Może twoje dzieci będą teraz mogły pojechać na obóz lub pójść do jakiejś specjalnej szkoły, ponieważ zarabiasz więcej pieniędzy.

To jest właśnie "dlaczego", o którym chcemy tutaj mówić i połączyć każdą chwilę nauki języka angielskiego z takim "dlaczego".

Tom

Dokładnie i tak. Tak więc, aby powrócić do tego, o czym rozmawialiśmy, o ćwiczeniu, jak również o tym badaniu. Czy mogłabyś to trochę rozwinąć?

Lindsay

Tak, to było badanie, opublikowane w Frontiers in Public Health Było to szeroko zakrojone badanie, w którym sprawdzano, co się dzieje, gdy studenci przez 10 minut spacerują i okazało się, że poprawia to funkcje poznawcze, pamięć i zdolność do wykonywania innych zadań poznawczych.

Wiemy o tym, bo chyba każdy z nas doświadczył, jak to jest siedzieć, być nieruchomym, a potem iść i wstać. I nagle przychodzą nam do głowy pomysły. Wiemy to intuicyjnie, więc wykorzystajmy tę informację. Bądźmy mądrzy, jeśli chodzi o sposób uczenia się.

Tom

Dokładnie tak. I to może być także ruch. Nie musi to być jujitsu czy coś w tym stylu, mogą to być podcasty podczas spaceru. Mogą to być audiobooki, sam wybierasz. Prawda?

Lindsay

Dokładnie. A YouTube, możesz odtwarzać, nie musisz oglądać filmu. Prawda? Chcemy oglądać, jak idziemy po chodniku. Nie chcemy się potknąć i upaść, więc dobrze jest po prostu włączyć dźwięk na filmie. Jasne. O tym właśnie mówimy, chłopaki. To nie musi być skomplikowane.

Tom

Dokładnie tak. A wszyscy, którzy korzystają z Preply, powinni pamiętać, że mają też aplikację mobilną.

Więc to, co może być interesujące, to umówienie się z korepetytorem, powiedzenie: "Dobra, przejdę się na spacer, kiedy będę brał lekcję i zobaczę, jak ona przebiega". Bardzo ciekawym doświadczeniem może być wyjście na zewnątrz i powiedzenie: "Dobra, przechodzę teraz przez ulicę, albo idę, wiesz, po drugiej stronie ulicy jest McDonald's".

Samo nawiązanie kontaktu z nauczycielem podczas spaceru może być ciekawym doświadczeniem.

Lindsay

Tak i o wiele więcej materiału do pracy z korepetytorem, prawda? Pojawiają się pomysły. Rzeczy, o których nie wiedziałeś, a które musiałeś przekazać, siedząc w domu przy biurku, teraz już wiesz, więc rozciągasz się w nowy sposób.

Tom

Dokładnie. I właśnie przeglądam ponownie czat. Jest tu kilka niesamowitych powodów. "Chcę komunikować się z rodziną mojego męża", ludzie chcą też zdobyć pracę w USA - to naprawdę inspirujące.

Lindsay

Uwielbiam to. Kocham to. O to właśnie chodzi. Musimy o tym pamiętać w trakcie nauki.

Tom

Dokładnie tak. I wiesz, "Chciałbym pewnie mówić po angielsku, żeby zrobić lepszą karierę". Tak, naprawdę bardzo motywujące rzeczy, więc nie przestawajcie. Do tego czasu, nasza trzecia rada brzmi: nie ucz się angielskiego, ale ucz się innych rzeczy poprzez angielski. Więc jakie rzeczy możemy robić? I co to oznacza, Lindsey?

Nie ucz się angielskiego - ucz się innych rzeczy przez angielski

Lindsay

Całkowicie. To jest po prostu zmiana sposobu myślenia. Ja osobiście niekoniecznie uważam, że nauka angielskiego jest interesująca. Myślę, że uczenie się czegoś innego za pomocą angielskiego jest bardziej interesujące, ponieważ wtedy staję się wszechstronnie uzdolniony, multitalentny. Staję się też biegły w innym języku, prawda? Zastanówmy się, jak moglibyśmy to zrobić.

Brałem udział w kursie gotowania w Peru, po hiszpańsku, prawda? Przy okazji, Tom, nie wiem, czy próbowałeś, ale jedzenie w Limie jest niesamowite.

Tom16:31

Nie miałem wystarczająco dużo szczęścia.

Lindsay

Jest bardzo dobre. Dlatego chcę się nauczyć gotować w Limie. Nie tyle, żeby nauczyć się hiszpańskiego, ale robiłem to po hiszpańsku. Zdobyłam tę umiejętność i drugą - gotowania. I o to właśnie nam chodzi.

Tom

No właśnie. Mam cię. I to może być cokolwiek w szczególności. Mogą to być lekcje gry na gitarze, prawda? Mogą to być zajęcia z historii, mogą to być gry wideo, jeśli uwielbiasz gry wideo. Myślę, że to świetny sposób na naukę języka.

Lindsay

Czy Ty i Twoje TaeKwonDo lub Twoje zajęcia z jujitsu, robicie to również po hiszpańsku. Zdobywasz więc bardziej interesujące umiejętności niż tylko język hiszpański, prawda?

Tom

Dokładnie tak. Dodałem slajd z tym cytatem, który pochodzi z Twojego podcastu. Myślę, że to bardzo, bardzo interesujące, ponieważ daje nam trochę kontekstu do tego, co tutaj wyjaśniamy. Czy mogłabyś rozwinąć tę kwestię?

Lindsay

Absolutnie. Moja koleżanka, Jessica, przeprowadziła wywiad z Gabe'em Weinerem w odcinku 1554 podcastu All Ears English, a Gabe jest twórcą Fluent Forever. Jest to aplikacja i książka, jak sądzę.

Tak czy inaczej, ma on świetne spostrzeżenia na temat tego, jak należy przyswajać słownictwo z prawdziwych doświadczeń, takich jak lekcje gotowania, jiujitsu czy gry na gitarze, przyswajać to słownictwo, ponieważ doświadczyłeś tych słów w danym momencie, a następnie umieścić je na kartach flashcard. Nie sięgaj po flashcard do Internetu ani do książki. Na tym polega różnica.

Tom

Dokładnie. Bo wtedy masz prawdziwe emocjonalne przywiązanie, prawda. Z językiem i słowami, których się uczysz. Więc znowu, kolejne pytanie do was: czego chcecie się nauczyć poprzez angielski lub czego możecie się nauczyć poprzez angielski?

A może powiecie nam o tym również na czacie. Czego obecnie uczysz się po angielsku? Więc to jest interesujące. Znowu gry wideo, albo może to być gitara. Może to być zupełnie inna skala, ale znowu, bardzo ciekawi mnie, czego się uczysz po angielsku lub czego mógłbyś się nauczyć po angielsku.

Lindsay

To jest interesujące, Tom. Enrique powiedział, że uczy się o mechanice rowerowej i szuka jej w języku angielskim.

Tom

Wow. Tak, to niesamowite. To też jest przykład YouTube'a, prawda? Korzystanie z YouTube, aby dowiedzieć się, czy nie trzeba czegoś naprawić, czy trzeba coś zrobić i szukanie instrukcji po angielsku może być dobrym sposobem.

Lindsay

Uwielbiam to, uwielbiam. Ktoś wspomniał o Six Sigma. Wydaje mi się, że jest to system biznesowy. Dobrze jest uczyć się tego bezpośrednio w języku świata biznesu, czyli po angielsku.

Tom

I tak, oglądam telewizję, a właściwie program dla dzieci "Artur", trzymam kciuki za "Arthera". To klasyczny serial. Uwielbiam go.

W porządku. A więc skoro te rzeczy się pojawiają, te inne rzeczy, których ludzie uczą się tak samo jak angielskiego, porozmawiamy o szukaniu przyjaciół. Co mamy na myśli, mówiąc o znajdowaniu przyjaciół?

Znajdź swoich "przyjaciół".

Lindsay

Jest to sposób na znalezienie czegoś w rodzaju wirtualnych przyjaciół. Więc masz swoich przyjaciół, musisz mieć swoich przyjaciół, mieć swoje własne życie w realu.

Upewnij się, że najpierw budujesz swoją własną społeczność. Po drugie, możesz mieć wirtualnych przyjaciół, na przykład ja i Michelle z All Ears English lubimy spotykać się w każdy poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i rozmawiać. Więc jeśli przyjdziesz posłuchać naszych podcastów, poczujesz się jak w kawiarni razem z nami. A to tylko jeden z przykładów.

Znajdź więc przyjaciół, wirtualnych przyjaciół, czy to nauczycieli angielskiego, którzy mają kanał na YouTube, podcast lub Instagram, których podziwiasz, i chcesz mówić tak jak oni.

Na przykład Luke, z podcastu Luke's English, to zabawny facet, prawda? Jeśli chcesz się nauczyć, jak być zabawnym po angielsku, posłuchaj jego podcastu, przyjrzyj się osobowościom ludzi i poznaj tych ludzi, ich dziwactwa, jak wygląda ich życie, jakie mają hobby? Nie musimy uczyć się z podręcznika bez twarzy.

Tom

Absolutnie. I tak jak powiedziałeś, chodzi o połączenie, a ja przedstawiłem na ekranie kilka osób. Nie muszą to być, no wiesz, osoby, które mówią bezpośrednio o języku, jak powiedziała Lindsay, mogą to być komicy, mogą to być innego rodzaju influencerzy z YouTube, mogą to być podcasterzy. Jest tak wiele, tak wiele różnych osób, z których możesz czerpać inspirację dla swojego sposobu mówienia, prawda?

Lindsay

Absolutnie. Bardzo mi się to podoba.

Tom

Ok. Może to być na przykład gwiazda filmowa.

Lindsay

Tak, to prawda. Można tu być kreatywnym, ale chodzi o to, że poznajemy osobę po drugiej stronie mikrofonu kanału YouTube.

Poznajemy tę osobę, wracamy, chcemy posłuchać o jej weekendzie. Chcesz usłyszeć, co ostatnio dzieje się w jej życiu, a wtedy możesz się z nią identyfikować i wtedy staje się to ludzkie.

Tom

Absolutnie. I tak, ponownie, chodzi o to, aby skupić się na nauce poprzez ludzi, a nie podręcznikowe programy nauczania. I to jest bardzo skuteczny sposób na naukę języka. Zanim przejdziemy dalej, czy jest ktoś, kogo słuchałeś, a kogo traktujesz jak swojego internetowego przyjaciela? Wiem, że na czacie mamy mnóstwo osób, które słuchały podcastu All Ears English.

Może oglądasz jakiś konkretny kanał na YouTube, może śledzisz jakieś konto na Instagramie, wiesz, nie krępuj się wrzucać ich na czat, żeby inni ludzie mogli się zainspirować i również śledzić tych samych ludzi i poprawiać swój angielski.

Lindsay

Tak, dajcie nam znać.

Tom

Dokładnie. Piąta wskazówka, którą mamy tutaj, dotyczy znalezienia odpowiedniej strefy wyzwań. Brzmi to trochę skomplikowanie. Co przez to rozumiemy? Na następnym slajdzie przedstawię grafikę. Lindsay, czy mogłabyś wyjaśnić, o co chodzi z tą grafiką?

Znajdź właściwą strefę wyzwania

Lindsay

Oczywiście. Cóż, słynny naukowiec, jak sądzę, Mihaly Csikszentmihalyi, mówił o przepływie. Musimy odnaleźć przepływ, a to oznacza, że musimy wybrać odpowiednie materiały. Nie może być ani zbyt trudno, ani zbyt łatwo.

Trzeba więc znaleźć równowagę, a kiedy się ją znajdzie, będzie się wiedziało, że się ją znalazło. Wiele osób trafia na nasz podcast i stwierdza, że jest w stanie zrozumieć około 65% jego treści. Jeśli więc masz 65% zrozumienia, możesz pozostać przy tym średnim poziomie.

A potem można iść w górę. Zdarzało się, że uczniowie mówili nam, że słuchali podcastu przez trzy lata i osiągnęli 90% zrozumienia. To niesamowite, ponieważ uzależnili się od programu, pokochali go, więc wracają, rozumieją, a im więcej rozumieją, tym lepiej się czują.

Jeśli jednak rozumiesz mniej niż 50% programu lub kanału, powinieneś poszukać nowego. Na przykład na miesiąc, kilka miesięcy. Znajdź coś łatwiejszego, popracuj nad językiem, a potem wróć do tego oryginalnego programu i będziesz gotowy, ale musisz rozumieć swój poziom rozumienia.

Tom

Absolutnie. Widziałem wcześniej na czacie, że ktoś, przepraszam, zapomniałem, jak się nazywasz. Jest dość daleko na czacie, wspomniał o czytaniu Władcy Pierścieni i że jest to właściwie ich powód, dla którego chcieli się uczyć angielskiego, ponieważ byli zmotywowani. Prawdopodobnie uwielbiali tę serię. Wiesz, warto mieć na uwadze, że Władca Pierścieni może być dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem.

Zejdź więc niżej, do łatwiejszych rzeczy, a będziesz budował swoje słownictwo i rozumienie języka angielskiego. A w końcu przeczytasz Władcę Pierścieni do końca i pokochasz go.

Lindsay

Tak. A Tom, aby połączyć nasze pomysły, w tym momencie to staje się twoim "dlaczego", aby móc przeczytać Władcę Pierścieni.

Prawda? Więc spadasz, przygotowujesz się i masz teraz silną motywację. Chcę móc przeczytać całego Władcę Pierścieni, całego. To jest wielkie. To jest twoje "dlaczego", prawda?

Tom

Absolutnie. I tak, myślę, że tak jak powiedziałaś, Lindsay, niesamowite przykłady z Twoich podcastów, ludzi, którzy zaczęli od 50% lub niżej, a potem budowali swoją drogę w górę.

Chodzi tu po prostu o konsekwencję. I to jest to, o czym będziemy mówić dalej, czyli o zrozumieniu swoich nawyków i byciu konsekwentnym. Co sądzisz o tym, Lindsay, o swoich nawykach?

Zrozumieć swoje nawyki

Lindsay

Tak. Tom, cieszę się, że mamy to na końcu, ponieważ nic, co do tej pory powiedzieliśmy, nie ma znaczenia, jeśli nie sprawimy, że nauka angielskiego stanie się nawykiem. Wybierasz odpowiedni kanał, znajdujesz przyjaciół, znajdujesz swoje "dlaczego", ale jeśli nie będziemy, no wiesz, powtarzać tego, co faktycznie robimy, czy to słuchając, czy ćwicząc, no wiesz, regularnie, to nic się nie stanie.

Nigdy nie osiągniemy tej wizji, tego "dlaczego", dlatego tak ważne jest, jakie mamy nawyki. A czy mamy tu cytat z Tony'ego Robbinsa?

Tom

Absolutnie. Tak. Mogę go przeczytać. Mówi on: "Jeśli chcemy kierować naszym życiem, musimy przejąć kontrolę nad naszymi konsekwentnymi działaniami. To nie to, co robimy raz na jakiś czas, kształtuje nasze życie, ale to, co robimy konsekwentnie". Więc to, co on mówi, to że każdego dnia, jeśli masz w głowie cel, musisz się na nim skupić każdego dnia z dyscypliną, musisz być zdyscyplinowany, aby zachować konsekwencję.

I nie jest tak, że możesz to robić raz w tygodniu i zobaczyć wielkie zmiany w swoim życiu, prawda Lindsay?

Lindsay

Tak i myślę, że właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać media, lekcje lub lekcje języka, nawet te krótkie, prawda? Krótsze, wiesz, 15, 30 minut treści lub ćwiczeń, które wykonujemy codziennie, jest o wiele lepsze niż trzy godziny raz w tygodniu. Niech to będzie coś, co można skonsumować i co można osiągnąć w tym czasie, który mamy do dyspozycji.

Tom

Absolutnie. I mam na myśli, że możesz o tym myśleć jak o swojej diecie, prawda?

Lindsay

Tak, tak. Myślę, że jestem bardzo zdrowo odżywiającą się osobą i prawie wszystko, co jem, jest jak superżywność. Staram się jeść naprawdę dobrze. Czytam o odżywianiu, więc w ciągu tygodnia jem bardzo dobrze, ale w weekendy uwielbiam lody czekoladowe.

Zjadam lody, czasami jest to całkowicie w porządku. Tak postępuję każdego dnia tygodnia. Nie chodzi o sobotę czy niedzielę. Tak więc ustalcie taki harmonogram nauki.

Tom

Absolutnie. Mary Rose właśnie powiedziała, że "język to kształtowanie nawyków" i ma rację. Wszystko zależy od Twoich nawyków.

Mamy więc dla Was, wszystkich oglądających, wyzwanie, a właściwie pytanie. Chodzi o to, jaki zły nawyk mógłbyś zmienić, aby wprowadzić dobry nawyk? Pomyślcie na przykład o tym, że jeśli palicie papierosy, czy moglibyście wykorzystać ten czas, w którym zwykle wychodzicie na zewnątrz, na słuchanie podcastu?

Jakie są inne przykłady, Lindsay?

Znajdź sposób, aby mówić

Lindsay

Tak, uwielbiam ten przykład z papierosami, bo w sumie nie jestem palaczką, ale myślę, że wiele osób uważa, że paląc papierosy czuje więź z innymi palaczami, kiedy wychodzi na zewnątrz, a przecież można poczuć więź, jeśli ćwiczy się język, można poczuć więź z kimkolwiek, z kim się ćwiczy, albo z przyjaciółmi, kiedy słucha się podcastu, dzięki czemu można zastąpić niezdrowy nawyk zdrowym nawykiem.

Inne przykłady: Jezu, może za dużo oglądam telewizji kablowej? Mógłbym to zastąpić założeniem słuchawek i pójściem na spacer do parku, prawda? Dzięki podcastowi lub YouTube.

Tom

Jasne, absolutnie. A Netflix - wiesz, jestem pewien, że nie jestem tu jedynym, który potrafi obejrzeć 10 odcinków Netflixa w jeden weekend.

Więc co mógłbym zrobić zamiast tego, co mogłoby poprawić mój hiszpański, a dla was poprawić wasz angielski. Czy moglibyście to zmienić? Warto się nad tym zastanowić.

Lindsay

Tak, Tom, chciałabym zobaczyć kilka przykładów od naszych słuchaczy, od naszych widzów. Wpiszcie się w okienko czatu. Powiedzcie nam, co zamierzacie zastąpić. Jaki jest ten zły nawyk, który zamierzacie zastąpić konsumpcją języka angielskiego?

Tom

Dokładnie tak. Tak. Naprawdę ciekawi mnie, jak to zobaczycie. Więc wrzućcie je na czat i zobaczmy, jak zmienicie swoje złe nawyki na dobre. W tym czasie przejdźmy do naszej ostatniej wskazówki.

Jest nią znalezienie sposobu na mówienie. Chodzi o to, że możesz się uczyć, korzystając z wielu przydatnych, niesamowitych i wciągających materiałów w języku angielskim. Jak już powiedziałeś, Lindsay, nawiązywanie kontaktów z ludźmi jest bardzo ważne i ważne jest, aby w końcu wydobyć z siebie wszystko, czego się nauczyłeś. Prawda?

Lindsay

Tak. Całkowicie się z tym zgadzam, Tom. To znaczy, wiele z tego, o czym dzisiaj mówiliśmy, to samodzielna nauka i możemy to robić, ale przygotowujemy się do tego momentu, kiedy będziemy mówić, to jest klucz, prawda? Słuchamy, słuchamy, słuchamy, a potem musimy znaleźć sposób, by przemówić. Jak możemy to zrobić?

Tom

Dokładnie tak. Wiele osób może zapytać: "Jak mogę zacząć rozmowę z native speakerem?". I mogą powiedzieć: "W moim kraju nie jestem otoczony osobami mówiącymi po angielsku". A można zrobić wiele rzeczy.

To znaczy, na czacie ludzie mówili o tym, że będą uczestniczyć w wymianach językowych, i są strony internetowe poświęcone takim wymianom.

Są też korepetytorzy i nauczyciele. Jeśli więc mieszkasz za granicą, możesz mieszkać w międzynarodowym domu lub akademiku z wieloma osobami, z którymi możesz rozmawiać po angielsku. Jest wiele możliwości, ale także jeśli jesteś w domu i sam, nie oznacza to, że musisz to robić zupełnie sam.

W Preply oferujemy 50% zniżki na pierwszą lekcję. Jeśli jesteś zupełnie nowy w Preply, możesz skorzystać z 50% zniżki na pierwszą lekcję, a są to lekcje indywidualne z tutorem. Istnieją więc sposoby, abyś zaczął mówić regularnie i sam zaczął mówić.

Zapoznaj się z naszymi nauczycielami. Zaraz go kliknę. Na dole po lewej stronie znajduje się przycisk "podnieś poziom", który możesz wykorzystać w programie Preply. Zajrzyjcie tam. I tak, do wyboru jest wielu korepetytorów, z którymi możesz zacząć ćwiczyć swoje umiejętności mówienia już od dziś.

Tak więc, to było siedem najważniejszych wskazówek Lindsay. Tak wiele osób posłuchało tych pomysłów, a najważniejsze jest to, aby podjąć działania. Mamy tu kilku uczniów, którzy podjęli działania, aby osiągnąć swoje cele, Lindsay. Co łączyło tych uczniów, którzy odnieśli sukces? Co zrobili?

Lindsay

Tak, jestem bardzo zainspirowana tymi uczniami, tymi słuchaczami naszego programu.

Ramses jest po prostu pełen energii. Wie, co robić. Zanurzył się w kulturze, w popkulturze, telewizji, muzyce, był na bieżąco z podcastami i językiem. W ten sposób stworzył dla siebie kulturę myślenia. Konsumując media w języku angielskim.

Andrea, jak sama mówi, "twoje marzenia mogą się spełnić, jeśli będziesz ciężko pracować i uczyć się", co oznacza, że stworzyła plan nauki lub miała plan nauki, którego przestrzegała.

Mamy więc Ramzesa, który zanurzył się w mediach, Andreę, która miała plan nauki. A Jo myślała o angielskim jako o sposobie nawiązywania kontaktów z ludźmi, prawdziwymi ludźmi. Spędzała więc dużo czasu na naszym Facebooku, łącząc się z innymi uczniami.

Mamy więc immersję, media, plan nauki i wszystko kręci się wokół ludzi. To są trzy sposoby na osiągnięcie sukcesu.

Tom

Absolutnie, wiesz, jeśli zrobisz wszystkie te rzeczy naraz, to jesteś na naprawdę dobrej drodze, prawda? To są naprawdę inspirujące historie wielu ludzi. Ramses i, jak sądzę, Andrea również świetnie poradzili sobie z testami IELTS, prawda, Lindsay?

Lindsay

Dokładnie. Ramses i Andrea byli naszymi studentami IELTS. Joe pracował nad jej, jak sądzę, biznesowym angielskim. Nie jestem pewna, ale oni wiedzieli, jak to robić i robili to we właściwy sposób. Tak. Wszystko zależy od tego, jak się uczysz, od planu nauki.

Tom

Tak, absolutnie. I to jest ostatni slajd, który mamy, ale oczywiście zostań na pytania i odpowiedzi, bo mamy jeszcze wiele pytań, które możemy omówić. Bardzo, bardzo inspirujące pytania i ważne pytania dotyczące języka angielskiego. Ale chciałbym zapytać, Lindsey, czy gdybyś miała zostawić jakąś radę na pożegnanie, jakieś słowa mądrości, co byś powiedziała na koniec?

Lindsay

Tak. To, co bym wam powiedziała, to to, żebyście pamiętali o połączeniu, a nie o perfekcji. I zgodnie z tym, o czym dziś rozmawialiśmy, angielski należy do was. Nie należy do native speakera. Nie należy do żadnego nauczyciela. Należy do Ciebie. Możesz to zrobić dzięki odpowiednim środkom, odpowiednim zajęciom, odpowiednim planom i planom nauki, odpowiednim mediom, możesz osiągnąć taki poziom płynności, który sprawi, że nie będziesz się bał podejść do rodzimych użytkowników języka i z nimi rozmawiać. Wszystko zależy od Ciebie, wszystko jest w Twoich rękach. Uwielbiam to wyrażenie.

Tom

Tak. Genialne wyrażenie. Wszystko jest w Twoich rękach i możesz to zrobić. Możesz zmienić swoje życie, w ciągu kilku miesięcy, aby naprawdę stać się silnym uczniem języka angielskiego.

Przeglądałem niektóre z pytań i było tu kilka genialnych pytań, więc przejdźmy do nich. Reinan pyta: "Jak mogę przełamać barierę wstydu, żeby zacząć rozmawiać z kimś innym? Myślę, że to właśnie może komplikować sprawy podczas nauki nowego języka". Absolutnie.

Lindsay

Absolutnie, Tom. O kurczę. Dużo o tym mówimy w naszym programie. Dużo o tym myślimy, wiesz, dlatego mówimy o połączeniu, a nie o perfekcji i o twoim "dlaczego". To jest twoje "dlaczego", gdzie twoje "dlaczego" wchodzi w grę. Więc zastanów się, co jest twoim "dlaczego", powiedz nam o tym na czacie i wracaj do tego za każdym razem, kiedy dopadnie cię wstyd, ponieważ "dlaczego" jest ważniejsze niż wstyd.

Musimy odłożyć wstyd na jego miejsce. Jesteśmy ludźmi, będziemy się czuć zawstydzeni. Ja też czasami czuję się zawstydzony. Ale mam głębszą wizję tego, co chcę zrobić ze swoim życiem. Trzeba o tym pamiętać przez cały czas. I tak właśnie robimy.

Tom

Oczywiście, że tak. Wróćmy do powodu, dla którego się uczysz. Uczysz się angielskiego i wiesz, że będziesz popełniał błędy i po prostu musisz się z tym pogodzić, że będziesz je popełniał. Popełnisz kilka naprawdę zabawnych błędów. Faktycznie. To samo robiłem w języku hiszpańskim, popełniałem straszne błędy, ludzie się śmiali, a ja pamiętałem. I już nie popełniam tych błędów. Więc musisz popełniać błędy.

Lindsay

I myślę też, że tak, przepraszam, Tom nie chciał ci przerywać. Chciałam powiedzieć, że myślę, że zgodnie z tym, co właśnie powiedziałeś, posiadanie poczucia humoru wobec siebie, jeśli uczymy się języka, to pierwsza rzecz, której potrzebujemy, to nie traktować siebie zbyt poważnie, ponieważ tak, te błędy będą się zdarzać.

Sala będzie wybuchać śmiechem z powodu tego, co powiedziałeś, i ty też musisz się śmiać.

Tom

Tak, absolutnie. Naprawdę inspirujące. Mamy tu też Ikumi, która pyta: "Kiedy wyznaczasz sobie cel, czy lepiej jest znaleźć cel krótkoterminowy czy długoterminowy?". Co o tym sądzisz Lindsey?

Lindsay

Myślę, że potrzebujemy obu Tom. Prawda? Potrzebujemy obu. Wracając do "dlaczego", wizja długoterminowa: może za dwa lata chcesz starać się o pracę w Stanach Zjednoczonych, prawda? To jest Twoja wizja długoterminowa. Ale potem podzielimy to na cele jednoroczne, półroczne i tygodniowe. Tak więc, szczerze mówiąc, potrzebujesz obu tych celów.

Tom

Tak, absolutnie. Tak. Tak jak mówiliśmy o tym, dlaczego, jeśli to jest twój wielki cel, jakie są małe działania, które możesz podejmować co tydzień, co miesiąc, które pomogą ci go osiągnąć? Myślę, że to też warto mieć na uwadze.

Lindsay

A potem stają się one nawykami, prawda? Stają się naszymi nawykami.

Tom

Tak, absolutnie. A co jeszcze mamy tutaj? Alisa powiedziała: "Dzisiaj mam rozmowę o pracę po angielsku. Rozmowę prowadzę z Hindusem i Rosjaninem. Martwię się o akcenty". Bardzo dziękuję za to pytanie, Aliso. To naprawdę interesujące. I tak. Co o tym sądzisz?

Lindsay

Tak. Angielski to nie tylko amerykański czy brytyjski angielski. To angielski światowy. I właśnie to powinniśmy robić - ćwiczyć słuchanie tego rodzaju angielskiego, także z międzynarodowym akcentem, w stu procentach. Jest to język biznesu międzynarodowego. Nie tylko w Nowym Jorku czy Londynie.

Trzeba więc mieć styczność także z tymi akcentami. Należy więc tak korzystać z mediów, aby w momencie rozmowy kwalifikacyjnej być do tego przyzwyczajonym. To jest właśnie klucz - przyzwyczajenie.

Tom

Absolutnie. Można to zrobić na YouTube, a ja wyślę link do czatu, który może się przydać Alisie. Jest to narzędzie o nazwie YouGlish.

Narzędzie to umożliwia napisanie zdania po angielsku, a ono będzie miało różne akcenty. Tak więc australijski, amerykański, brytyjski angielski. I można ćwiczyć słuch, aby usłyszeć te różne akcenty. Więc spójrz na to, a może się przydać.

Lindsay

Tak, to świetne narzędzie. To dobra sugestia, Tom.

Tom

I, ok, jeszcze jedno pytanie. Jak wybrać najlepszy plan nauki, jeśli uczysz się sam i masz zbyt wiele materiałów dostępnych w Internecie. A więc wideo, podcasty, korepetytorzy, gramatyka itd. Jaka jest Twoja rada, Lindsay?

Lindsay

To znaczy, plan nauki opracowujesz sam dla siebie, więc niekoniecznie wybierasz go skądkolwiek. Dzisiaj dajemy wam narzędzia, dzięki którym możecie stworzyć swój własny plan nauki, prawda? Jakiego rodzaju media, jakich przyjaciół chcecie poznać? Może to również obejmuje wynajęcie korepetytora, prawda? Praca na lekcji języka, ale opracowujecie swój własny plan, który jest odpowiedni dla was. Nie jest on odpowiedni dla nikogo innego.

Tom

Absolutnie. I chodzi o to, co Cię bawi, prawda? I nie chodzi o to, co wszyscy inni uważają za naprawdę wciągające. To znaczy, znowu, możesz uwielbiać gry wideo. Możesz uwielbiać YouTube. Znajdź rzeczy, które kochasz, a nie będziesz musiał się martwić o naukę.

Lindsay

I o to chodzi, prawda? Tak, dokładnie o to, żeby uczyć się poprzez inne rzeczy.

Tom

Absolutnie. Ok, więc jeszcze kilka pytań, a to tutaj mówi: "jak mogę włączyć nowe słowa, których już się uczyłem?".

Lindsay

Um, tak, to jest taki klucz, prawda? I wiemy, że łatwo jest wiedzieć, co dane słowo oznacza i po prostu widzieć je, kiedy je piszemy, ale jak możemy się przygotować?

W All Ears English mówimy o koncepcji otwarcia skrzynki mózgowej. Oznacza to, że kiedy masz wejść w jakąś sytuację, powiedzmy, że idziesz na międzynarodową kolację, może to być spotkanie w grupie, a wiesz, że językiem będzie angielski, pomyśl o kilku możliwych tematach, które mogą się pojawić, komentując jedzenie i zrób szybką listę w telefonie lub na kartce papieru, zanim pójdziesz na kolację. Otwórz swoją skrzynkę mózgową, napisz, jakie są słowa związane z jedzeniem, których mógłbym spróbować użyć.

Nauczyłem się ich ostatnio i zamierzam je wdrożyć. Tak to się robi. Pomiędzy słuchaniem, konsumpcją i mówieniem jest jeszcze jeden krok - otwarcie skrzynki mózgowej i przygotowanie.

Tom

Tak, genialna wskazówka. Podoba mi się to. Otwórz swoją skrzynkę mózgową. Będę tego używał. Yep. W porządku. Więc mamy tutaj pytanie, które brzmi: "Cześć chłopaki, rozumiem każde wasze słowo, ale często mam problemy podczas oglądania filmów, programów itp. po angielsku. Jak mogę rozwiązać ten problem?

Lindsay

Tak. Myślę, że jeśli o to chodzi, to po pierwsze, w jakiś sposób wielu z nas nauczyło się, że musimy rozumieć w stu procentach to, co konsumujemy. To błąd.

Zdecydowanie nie trzeba rozumieć w stu procentach. Czasami przychodzą do nas uczniowie i mówią: "Och, wróć, odtwórz ten film jeszcze raz. Chcę to wszystko zrozumieć". Nie, trzeba znaleźć sedno. Zrozumieć główny punkt na tyle, by móc go ponownie połączyć. Połączenie, połączenie, połączenie. Na tyle, aby nawiązać kontakt i zareagować, aby odpowiedź była adekwatna do sytuacji. To pierwsza rzecz.

A potem w mediach, które konsumujesz, musisz stawiać wyzwania, musisz mieć kanał z wyzwaniami i kanał łatwiejszy. Prawda? Rozmawiamy o znalezieniu takiego przepływu, który może polegać na subskrybowaniu wielu kanałów na YouTube. Niektóre z nich są naprawdę trudne. Niektóre z nich są łatwiejsze, ale to wszystko składa się na Twój plan niezależnej nauki.

Tom

Absolutnie, naprawdę świetna taktyka. I, tak, dojdziemy do jeszcze jednego pytania. Bo myślę, że dotyczy ono kilku różnych pytań, które zostały zadane na temat gramatyki. "Kiedy piszę po angielsku, moja gramatyka jest w porządku, ale kiedy mówię po angielsku, moja gramatyka szwankuje. Jak więc mogę wypełnić lukę między pisaniem a mówieniem?".

Lindsay

Tak, myślę, że tu właśnie przydaje się praktyka. A dzisiaj rozmawialiśmy o szóstej wskazówce. Musisz znaleźć sposób, aby ćwiczyć, aby móc doskonale pisać gramatycznie, ale kiedy jesteś w momencie mówienia, po pierwsze, nie ma problemu, jeśli popełnisz błąd.

Rozumiemy, że część to połączenie, a nie perfekcja, ale wtedy tak, chcemy być poprawni. Staramy się mówić poprawnie, na sto procent. W tym celu należy skorzystać z pomocy korepetytora lub zadzwonić do niego, aby przećwiczyć to, co się napisało w ciągu tygodnia lub czego się słuchało. Dlatego właśnie praktyka jest tak ważna.

Tom

Tak, świetna rada. Ok, więc odpowiedzieliśmy na wiele pytań. Oczywiście, jeśli masz ich więcej, pisz śmiało. Mamy też Instagram. Lindsay ma swojego Instagrama z podcastami All Ears English. Nie bójcie się zadawać nam pytań, czy to na Instagramie, Facebooku, czy jakimkolwiek innym kanale, którym możecie się z nami skontaktować.

I tak, to znaczy, przede wszystkim, bardzo dziękuję za niesamowite rady, Lindsay naprawdę. To przyjemność uczyć się od Ciebie.

Lindsay

Dziękuję, że mnie gościłeś, Tom. To była świetna zabawa.

Tom

Zgadzam się. I dziękuję wszystkim za udział. Mam nadzieję, że wszystkie te wskazówki z całej serii okazały się przydatne. Jeśli chcesz obejrzeć te webinaria w dowolnym momencie, możesz wejść na nasz kanał YouTube, kanał Preply YouTube, gdzie znajdziesz listę odtwarzania nazwaną webinaria English Evolution.

Możesz tam obejrzeć wszystkie trzy webinaria. A ponieważ jesteś subskrybentem, będziesz również otrzymywać te nagrania pocztą elektroniczną. Wypatruj tego, a wkrótce pojawi się on w Twojej skrzynce odbiorczej. Bardzo dziękuję za niesamowite pytania. I życzę powodzenia w rozwijaniu się w języku angielskim.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz