• kontakt@icie.com.pl

Jak sprawić, by słowa utkwiły ci w głowie: SRS, kodowanie semantyczne i 35-minutowa jazda na rowerze

Jak sprawić, by słowa utkwiły ci w głowie: SRS, kodowanie semantyczne i 35-minutowa jazda na rowerze

Gdy słowa ciągle umykają Ci z głowy, powinieneś przemyśleć swoje podejście do nauki. Nie czekaj, aż Twój korepetytor zaproponuje idealną receptę na zapamiętywanie, przeznacz swój wolny czas na poznanie kilku praktyk wspomagających pamięć. Ich skuteczność została potwierdzona przez naukowców i uczniów na całym świecie.

System rozłożonych powtórzeń (SRS)

Dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin system powtarzania przestrzennego (SRS) może wydawać się zbyt czasochłonny. Wszystkie te ręcznie tworzone flashcards i kartoniki będą zajmować połowę wieczoru za każdym razem, gdy trzeba będzie nauczyć się kolejnych kilkudziesięciu słów. Nie mówiąc już o nauce sposobu działania systemu. Jednak takie podejście jest potwierdzone przez rosnącą liczbę zadowolonych użytkowników. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa System Rozłożonego Powtarzania i jakie są jego zalety, obejrzyj ten film:

Po szybkim przeszukaniu YouTube, miałem wystarczająco dużo dowodów na popularności SRS wśród najbardziej zaangażowanych uczniów. Stwierdziłem, że są to osoby, które zamierzają osiągnąć biegłość w danym języku w czasie krótszym niż 2 lata i nie mają dodatkowego czasu na zmaganie się z krzywą zapominania. Powtarzanie rozłożone w czasie opiera się na zasadzie odświeżania tego samego zestawu słów w określonych przedziałach czasowych. Aby zrozumieć, jak działa SRS, obejrzyj ten krótki film.

Aplikacje, które działają w oparciu o metodę SRS

Wypróbowałem i przetestowałem skuteczność systemu SRS instalując AnkiDroid. Ogólnie rzecz biorąc, pozwoliło mi to na łatwiejszą naukę gramatyki hiszpańskiej online. Codzienne korzystanie z aplikacji w drodze do i z pracy poprawiło moje umiejętności retencyjne. Co więcej, pomaga ona kontrolować jakość nauki, polegając tylko na Twoich osądach.

Na przykład na powyższym zrzucie ekranu widać kartę z odpowiedzią i zakresem powtórzeń. To użytkownik decyduje o tym, jak dobrze opanował dane słowo.

Istnieją inne alternatywne aplikacje oparte na SRS, takie jak MosaLingua i wiele innych. Mając mało czasu na ręczne tworzenie kartoników i fiszek, takie aplikacje umożliwiają ćwiczenie nowego materiału na bieżąco.

Teraz powtórzenie dwóch talii z rzędu zajmuje mi od 5 do 10 minut. Zdziwiło mnie jednak, że aplikacja nie wysyła powiadomień przypominających o rozpoczęciu kolejnej sesji. Przynajmniej nie znalazłem tej opcji w konfiguracji aplikacji mobilnej.

Dodatkowe narzędzie do zapamiętywania

Polecam połączenie Anki z Quizlet app. Choć nie ma ona nic wspólnego z powtarzaniem materiału, to z pewnością oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Po pierwsze, można nie tylko tworzyć własne zestawy do nauki, ale także korzystać z tych udostępnionych przez innych uczących się i utrwalać nowe definicje za pomocą różnych ćwiczeń.

Uważam jednak, że twórcy aplikacji powinni dodać więcej rodzajów ćwiczeń, ponieważ powtarzające się czynności bardzo szybko się nudzą. Przy okazji, w wersji mobilnej są tylko cztery ćwiczenia (Karty, Ucz się, Dopasuj, Testuj) w porównaniu z siedmioma ćwiczeniami w wersji internetowej (plus Pisz, Zaklinaj). Ponadto istnieje niesamowita opcja drukowania zestawów ćwiczeń za pośrednictwem aplikacji internetowej. Można wybierać spośród różnych układów, w tym drukowanych kart indeksowych.

W związku z tym Quizlet może służyć jako cyfrowy słownik do tworzenia drukowanych karteczek w przypadku, gdy zdecydujemy się wypróbować typowe zastosowanie metody SRS.

Jak wykorzystać oczy, uszy i węch do nauki hiszpańskiego

Wizualizacja jest częścią kodowania semantycznego, które jest wstępnym etapem do zapamiętania słów. Mówiąc prościej, kodowanie semantyczne to sposób, w jaki kojarzymy znaczenie danego słowa z konkretnym zjawiskiem za pomocą naszych systemów sensorycznych - wzroku, dotyku, węchu, słuchu, smaku. Na przykład, aby zapamiętać hiszpańskie rzeczowniki asignatura (przedmiot akademicki) i aula (sala wykładowa, klasa), odnoszę się do asignatura do widoku mojego Uniwersytetu Lingwistycznego, a aula do zapachu starych biurek w źle wietrzonych pomieszczeniach.

Chociaż każdy człowiek jest wyposażony w podobne receptory zmysłowe, to jednak wspomnienia, które za nimi stoją, są różne. Dlatego też, gdy uczący się napotkają interesujące hiszpańskie słowo la lluvia, niektórym kojarzy się ono z parasolami, inni wyobrażają sobie kalosze lub kałuże. Dla mnie to słowo kojarzy się z oknem w kroplach deszczu i zapachem kakao rozgrzewającego dłonie.

[subscription_form]

Tę metodę nauki wypróbowałam za każdym razem, gdy tworzyłam zestaw nowych słów. W tym właśnie miejscu bardzo przydadzą się drukowane flashcards. Wierzę, że kiedy uczeń używa kartki papieru do każdego słowa, proces zapamiętywania jest wzmocniony dzięki receptorom dotyku. W ten sposób, mówiąc obrazowo, można dotykać świata, odnosząc do niego określone wspomnienia sensoryczne. Poza tym jest to dobra praktyka wizualizacji gdy odwracamy karty na drugą stronę i zamiast definicji jednego słowa widzimy całą wiązkę obrazków. W ten sposób wykorzystujesz dziecięcą metodę przyswajania nowej wiedzy, kojarząc konkretny obrazek z nowo poznanym pojęciem.

Kiedy nauka hiszpańskiego onlinenie polecam szukania w sieci nieistotnych obrazków. Przez całe życie ukształtowałeś już swoje własne skojarzenia, idealnie pasujące do wszystkich słów w języku obcym. Teraz zadanie polega na tym, aby wydobyć je z pamięci i skorelować z nową definicją.

35-minutowa jazda na rowerze energetyzuje Twój mózg

Twój umysł może się wyczerpać w najkrótszym czasie, jeśli nie zawsze będziesz przechodzić od aktywności intelektualnej do fizycznej. Oczywiście, terapeuta może zaproponować Ci kilka tabletek, które poprawią pracę Twojego mózgu. Jednak o wiele bardziej korzystne jest stosowanie naturalnych sposobów, takich jak joga czy fitness, które poprawiają ogólny stan fizyczny i psychiczny.

Według ostatnie badaniatrening fizyczny, a zwłaszcza 35-minutowa jazda na rowerze, może znacząco poprawić zapamiętywanie w ciągu 4 godzin po nauczeniu się czegoś.

Oczywiście, będzie to dość skomplikowane dla tych uczniów, którzy łączą pracę, dom i naukę. Co więcej, niektóre klasy mogą kończyć zajęcia o 21:00, co oznacza, że stosując tę metodę, uczeń będzie musiał zacząć ćwiczyć o 00:00.

Podsumowując, istnieje jeszcze więcej technik i metod na zapamiętywanie słówek. Jednak wystarczą tylko 3-4 z nich, aby osiągnąć postęp. Biorąc pod uwagę wszystkie podejścia do nauki drugiego języka, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie wyważenie czasu, narzędzi i wysiłku.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz