• kontakt@icie.com.pl

Ucz się angielskiego poprzez opowieści: 15 klasycznych książek dla wszystkich poziomów zaawansowania

Ucz się angielskiego poprzez opowieści: 15 klasycznych książek dla wszystkich poziomów zaawansowania

Zdobycie drugiego języka otwiera cały świat nowej literatury. To jedna z największych przyjemności płynących z wielojęzyczności! Możliwość czytania klasyki w innym języku w jej oryginalnej wersji może wzbogacić Twoje spojrzenie na świat, a także Twoje umiejętności językowe.

Niezależnie od tego, na jakim etapie są Twoje umiejętności czytania po angielsku, mamy dla Ciebie odpowiednią książkę: od filozoficznych książek dla dzieci, przez szybkie thrillery, po literacką fikcję!

15 wspaniałych opowieści do nauki angielskiego (uporządkowanych według poziomu zaawansowania)

Istnieje wiele darmowych opowiadań do nauki angielskiego w sieci. Ale zazwyczaj są one darmowe, ponieważ nie są objęte prawami autorskimi - tzn. są tak stare, że ich autor już nie żyje i nie może na nich zarabiać.

Wybierając książkę z opowiadaniami, należy pamiętać, że język angielski zmienia się bardzo szybko i może się zdarzyć, że będziemy uczyć się przestarzałych terminów. Słownik Oxford English zyskuje trzy nowe słowa każdego dnia! Aby jak najlepiej wykorzystać swój wysiłek, warto czytać coś aktualnego.

Oto kilka opcji, uporządkowanych według poziomu umiejętności od najłatwiejszego do najbardziej zaawansowanego.

Poziom początkujący

Uwaga: jeśli z łatwością czytasz ten artykuł, to pierwsze dwie historie z tej listy są dla Ciebie zdecydowanie zbyt podstawowe. Jednak te sugestie mogą być przydatne, aby pomóc Ci w nauczeniu kogoś innego angielskiego na poziomie początkującym!

1. Bardzo głodna gąsienica, Eric Carle

Klasyczna książka dla dzieci, która opowiada o pierwszym tygodniu życia gąsienicy. Uczy nazw niektórych podstawowych produktów spożywczych i jest pięknie ilustrowana.

2. Pamiętnik Wimpy Kida, Jeff Kinney

Powieść graficzna dla dzieci, która świetnie nadaje się do nauki aktualnego slangu brytyjskiego. W kontekście, "wimpy" oznacza słaby, pozbawiony odwagi i łatwy do zastraszenia. Stylistyka przypomina komiks, więc obrazki dostarczają kontekstu. Ponieważ większość tekstu jest mówiona, jest to najlepszy materiał dla tych, którzy są bardziej zainteresowani nauką mówionego niż pisanego języka angielskiego.

3. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Jest to klasyka literatury dziecięcej i jedna z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. Zawiera nuty filozofii, które mogą docenić dorośli, i opowiada o księciu, który spotyka podróżnika na obcej planecie. Oryginał został napisany po francusku, a angielska wersja językowa jest tylko jedną z wielu popularnych - być może pamiętasz ją z dzieciństwa w innym tłumaczeniu.

4. The Gashlycrumb Tinies, Edward Gorey

Jeśli nie możesz znieść czytania książek dla dzieci w dorosłym życiu, a wciąż uczysz się angielskiego, stylowe powieści graficzne są świetnym rozwiązaniem! Może zainteresuje cię gotycki humor i niesamowite ilustracje Edwarda Gorey'a.

The Gashlycrumb Tinies to zdecydowanie nie nadaje się dla dzieci. Jest to ilustrowany poemat składający się z 26 dramatycznych, ale zabawnych śmierci. Każde zdanie się rymuje, więc ta książka pomoże Ci również w nauce wymowy angielskiej.

5. Sieć Charlotty, Elwyn Brooks White

Bardzo słodka, dłuższa książka dla dzieci na poziomie od początkującego do średnio zaawansowanego. Świnka Wilbur ma zostać zabita i zjedzona przez farmera, ale pająk Charlotte wpada na pomysł, jak ocalić jej życie.

Poziom średniozaawansowany poziom średniozaawansowany

Kiedy osiągniesz poziom średnio zaawansowany, nie zapominaj, że wiele znanych historii zostało przerobionych na prostsze wersje dla osób uczących się języka angielskiego w każdym wieku. Sprawdź, czy to wielkie dzieło, które bardzo chcesz przeczytać, jest dostępne jako lektura stopniowana.

6. Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Joanne Rowling

Wiedziałeś, że ta historia się pojawi! Jeśli chodzi o łatwe książki w języku angielskim, ta seria fantasy dla dzieci jest raczej nieunikniona. Być może czytałeś już Harry'ego Pottera w jakimś tłumaczeniu albo widziałeś jeden lub dwa filmy. Jeśli tak, to będziesz miał doskonałą podstawę do pracy, ponieważ wiele z wymyślonych przez JK Rowling słów pozostało takich samych w każdej wersji językowej.

7. Igrzyska śmierci, Suzanne Collins

Książka fantasy dla nastolatków. Napisana z perspektywy 16-letniej dziewczyny, która żyje w koszmarnej wersji USA. Co roku z każdego "dystryktu" wybierany jest jeden nastolatek i zmuszany do wzięcia udziału w telewizyjnym reality show, z którego tylko jedna osoba wyjdzie żywa.

Jest to prosta, pomysłowa i wciągająca historia. Najpierw obejrzyj film, aby zorientować się w fabule, a potem możesz skupić się na zrozumieniu języka.

8. Ciekawy przypadek psa w nocy, Mark Haddon

To znakomita powieść z tajemnicą, opowiedziana z perspektywy młodego człowieka z zespołem Aspergera. Napisana jest prostym, bezpośrednim językiem, ale autor umiejętnie sugeruje wiele zabawnych i skłaniających do myślenia rzeczy. Jest przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Książka ta jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz przeczytać fikcję literacką napisaną w średnio zaawansowanym języku angielskim.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

9. Morderstwo na Kanale Oksfordzkim, Faith Martin

Jeśli nie chcesz czytać książek dla dzieci, ale chcesz znaleźć krótką historię napisaną bardzo prostym angielskim, Faith Martin może być autorką dla Ciebie. Pisze ona bestsellerowe "cosy murder mysteries" - gatunek, w którym główna bohaterka rozwiązuje zagadkę morderstwa w uroczym otoczeniu. Słownictwo jest aktualne i dotyczy codziennych spraw. Należy jednak pamiętać, że są one pisane w brytyjskim, a nie amerykańskim języku angielskim.

10. Killing Floor, Lee Child

Jest to pierwsza książka z bestsellerowej amerykańskiej serii o przygodach nieuczciwego policjanta Jacka Reachera, który walczy z przestępczością, pokonuje swoich wrogów i ucieka przed złymi ludźmi. Popularne thrillery świetnie nadają się dla osób uczących się języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym: są przeznaczone do szybkiego czytania, więc język jest zazwyczaj prosty i bezpośredni.

11. Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway

Jest to klasyczna powieść, którą wielu mieszkańców Ameryki Północnej uczy się w szkole średniej, opowiadająca o zmaganiach kubańskiego rybaka, który próbuje złowić ogromną rybę zwaną marlinem. Hemingway jest znany ze swojego prostego, bezpośredniego stylu pisania - idealnego dla osób uczących się języka angielskiego. Książka została wydana w 1952 r., więc niektóre elementy języka są już nieco przestarzałe.

Zaawansowany poziom zaawansowany

Na tym poziomie możesz czytać wszystko, co Cię interesuje! Oto kilka propozycji, które pomogą Ci zacząć.

12. Zabić drozda, Harper Lee

Absolutny klasyk w całym świecie anglojęzycznym. Jest napisana z perspektywy młodej, białej dziewczyny o imieniu Scout, która dorasta w Ameryce lat trzydziestych. Jej ojciec jest prawnikiem broniącym czarnoskórego Toma Robinsona, który ma zostać ukarany za straszliwą zbrodnię, której nie popełnił. Jest to bardzo ciepła powieść, mimo że porusza tak ważne tematy.

13. Rok 1984, George Orwell

Krótka, błyskotliwa powieść science fiction rozgrywająca się w koszmarnej przyszłości, w której rząd kontroluje każdy aspekt życia swoich obywateli, łącznie z językiem i myśleniem. Prawda nie ma już żadnego znaczenia, a kraj jest nieustannie w stanie wojny z nieznanym wrogiem. Bohater, Winston Smith, marzy o tym, by zbuntować się przeciwko swojej nudnej egzystencji jako trybik w rządowym kole - i by się zakochać.

Jest napisana bardzo bezpośrednią angielszczyzną i porusza aktualne tematy totalitaryzmu, masowej inwigilacji i wolności osobistej wypowiedzi.

14. Przygody Tomka Sawyera, Mark Twain

Słodka opowieść o codziennych przygodach niegrzecznego chłopca o imieniu Tomek. Mieszka on w fikcyjnym miasteczku nad brzegiem Missisipi wraz z ciotką. Została napisana w 1876 r., więc wiele elementów języka jest przestarzałych, ale wielu uczniów nadal wybiera tę lekturę ze względu na jej urok i wgląd w historyczną kulturę amerykańską.

Ciekawostka: jest to jedna z pierwszych generacji opowiadań napisanych na maszynie do pisania.

15. Biegnący z latawcem, Khaled Hosseini

The Kite Runner opowiada historię młodego chłopca o imieniu Amir i jego przyjaciół dorastających w burzliwym politycznie okresie historii Afganistanu. Jest to klasyczna powieść, którą studiuje wielu amerykańskich i brytyjskich uczniów szkół średnich.

Bonus! Krótkie opowiadania z New Yorkera, różni autorzy

Magazyn The New Yorker oferuje doskonały zbiór krótkich opowiadań online. Pochodzą one z różnych perspektyw amerykańskich, można je czytać za darmo i są aktualizowane co tydzień. Dostępny jest również podcast dla tych, którzy wolą słuchać opowiadań.

Dlaczego czytanie opowiadań jest jednym z najlepszych sposobów nauki języka angielskiego

Nauka angielskiego poprzez opowiadania jest z wielu powodów satysfakcjonującą metodą nauki. Zacznij, a będziesz się zastanawiać, dlaczego nigdy wcześniej tego nie próbowałeś!

Nauka w swoim własnym tempie

Czytanie opowiadań to jeden z najbardziej relaksujących sposobów nauki języka angielskiego. Dzieje się tak dlatego, że możesz kontrolować, jak szybko chcesz przyswajać informacje, których się uczysz. Możesz czytać ponownie, pomijać lub zatrzymywać i sprawdzać zdania w wolnej chwili.

Możesz nawet spróbować korzystać z audiobooków, jeśli je lubisz. Może to być doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności słuchania po angielsku i przyswajania słownictwa w podróży.

Należy jednak pamiętać, że ćwicząc umiejętność słuchania, trudniej jest kontrolować tempo mówienia rozmówcy. Nawet jeśli jest taka możliwość - na przykład w przypadku filmów na YouTube lub podcastów - może to zakłócić tok rozumowania.

Pisanie i mówienie to umiejętności trudniejsze do opanowania niż słuchanie dla większości osób uczących się języka angielskiego. Wymagają one znajomości języka angielskiego w stopniu wystarczającym do samodzielnego tworzenia całych zdań. Czytanie jest jedyną podstawową umiejętnością, która pozwala używać języka angielskiego w najwygodniejszym dla siebie tempie.

Rób szybkie postępy

Większość dorosłych uczniów uważa, że czytanie jest najłatwiejszą z czterech umiejętności językowych do opanowania, i to nie tylko dlatego, że można je opanować samodzielnie. Dzieje się tak również dlatego, że czytanie w drugim języku jest bardzo zbliżone do czytania czegoś trudnego w pierwszym języku. Jeśli nie znamy jakiegoś słowa w trudnym zdaniu w pierwszym języku, zazwyczaj możemy je zrozumieć z kontekstu. Dla dorosłych jest to naturalny sposób przyswajania nowych słów w każdym języku.

Nauka języka jest niezwykle satysfakcjonująca, ale niezaprzeczalnie trudna. To normalne, że masz wrażenie, iż Twoje postępy posuwają się zbyt wolno. Kiedy czujesz się sfrustrowany, spróbuj przeczytać kilka angielskich opowiadań. Codziennie poświęć pół godziny na czytanie angielskich opowiadań, a w krótkim czasie będziesz w stanie z łatwością zrozumieć całe akapity. To piękne uczucie, kiedy tak się dzieje - bez pauz, bez tłumaczenia w głowie, po prostu płynne rozumienie!

Zobacz gramatykę w akcji

Jeden z fantastycznych efektów ubocznych poprawy umiejętności czytania po angielsku? Poprawi się również Twoja gramatyka.

W dzisiejszych czasach nauczyciele języków obcych często radzą uczącym się, by nie przywiązywali wagi do reguł gramatycznych. Teoria głosi, że jeśli uczący się będą mieli wystarczająco dużo kontaktu z językiem w jego naturalnych formach, przyswoją sobie reguły w sposób naturalny. Oczywiście, kiedy byliśmy mali, kontaktowaliśmy się z językiem poprzez bajki, mity i wiele innych! Czytaj dużo angielskich opowieści, a będziesz miał szansę nauczyć się gramatyki angielskiej w bardziej organiczny sposób. Zobaczysz w działaniu poznane wzorce i wszystko zacznie się szybko układać w całość.

Kiedy rozmawialiśmy z twórcą StoryLearning®, Olly Richardsem, o tym, jak szybko nauczyć się języka, powiedział nam:

Jeśli słuchasz lub czytasz dobrą historię, część Twojego mózgu związana z daną emocją zapala się, tak jakbyś sam jej doświadczał. Oznacza to, że angażujesz w ten proces cały swój mózg. Jeśli uczysz się gramatyki, używasz tylko jednej części mózgu, ale kiedy uczysz się poprzez opowieści, aktywujesz wiele różnych części mózgu. To właśnie wtedy synapsy tworzą nowe połączenia i wtedy powstaje pamięć.

Poszerzaj swoje słownictwo

Czytanie opowiadań to jeden z najlepszych sposobów na przyswajanie nowych angielskich słów. Kiedy odkrywasz nowe słowa w opowiadaniu, masz szansę nauczyć się ich w kontekście. Często następuje moment "a-ha", w którym dowiadujesz się, co oznacza nowe słowo, bez konieczności sprawdzania go, dzięki wskazówkom zawartym w otaczającym je zdaniu.

Ponieważ Twój mózg pracował trochę ciężej, by znaleźć znaczenie tego słowa, niż po prostu sprawdzając je w słowniku, jest bardziej prawdopodobne, że "utkwi" ono w Twoim mózgu. Będziesz też bardziej wyczulony na subtelności związane z użyciem tego słowa, co oznacza, że z większym prawdopodobieństwem sam będziesz go poprawnie używał. To ciekawsze niż używanie fiszek i nieporównywalnie bardziej skuteczne!

Ciesz się angielskim w jego najpiękniejszej formie

Kiedy ludzie mówią o bogactwie języka angielskiego, mają na myśli język angielski w formie, w jakiej jest on używany w opowiadaniach. Kiedy mówi się po angielsku, używa się go w najprostszej formie. Reguły gramatyczne są bezmyślnie łamane, a słowa są zazwyczaj dobierane na podstawie najprostszego z możliwych, a nie najbardziej konkretnego wariantu.

Pismo w angielskich opowiadaniach jest bliższe angielskiemu, którego uczyłeś się na ćwiczeniach gramatycznych. Również słownictwo jest zazwyczaj bardziej artystyczne. Pisarze spędzają czas na zastanawianiu się, jakich słów użyć, rozważając subtelne odcienie znaczeń.

Jeśli uczysz się angielskiego jako miłośnik języka, a także z bardziej praktycznych powodów, czytanie opowiadań będzie naprawdę satysfakcjonujące.

Przenieś swoją naukę języka na wyższy poziom z Preply

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego, każda z tych pozycji będzie doskonałym miejscem na rozpoczęcie nauki. Jeśli jednak chcesz znaleźć historię, która zmieni Twoje życie, polecenie bardziej osobistej książki może być jeszcze lepsze!

Chcesz poznać historię wybraną specjalnie dla Ciebie na podstawie Twoich upodobań i poziomu umiejętności? Zamów książkę na . Lekcje online 1 na 1z korepetytorem języka angielskiego w serwisie Preply, a będziesz miał swojego osobistego eksperta od języka angielskiego, który będzie udzielał Ci porad dotyczących czytania!

Lekcje Preply są również w pełni konfigurowalne. Oznacza to, że możesz poprosić korepetytora, aby zaplanował lekcje w oparciu o powieść, którą właśnie czytasz, lub nawet wspólnie przeanalizować opowiadanie.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz