• kontakt@icie.com.pl

To jedno pytanie pomoże Ci ustalić lepsze cele w nauce języków obcych

To jedno pytanie pomoże Ci ustalić lepsze cele w nauce języków obcych

Kiedy uczysz się języka po raz pierwszy, częstym impulsem jest chęć wyznaczenia sobie najwyższego, najbardziej śmiałego celu:

"Chcę biegle mówić po hiszpańsku".

"Chcę mówić po norwesku jak rodowity Norweg".

"Chcę znać tajski".

Podczas gdy te cele nauki języka są zdecydowanie godne podziwu, brakuje im kilku kluczowych cech, które powstrzymują je od bycia naprawdę i naprawdę użytecznymi dla Ciebie.

Po pierwsze, są one zbyt ogólnikowe. Na przykład:

Czym jest płynność i kiedy wiesz, że ją osiągnąłeś?

Kiedy mówimy, że jesteś podobny do rodzimego użytkownika języka, o jakim rodzaju tubylców mówimy? Uczonych uniwersyteckich? Uczniach szkół średnich? Maluchach?

I co to w ogóle jest "znajomość" języka?

Moim zdaniem, najgorsze w tego typu celach jest to, że nie dają one żadnych wskazówek, jak je osiągnąć. Brakuje im bezpośredniości, co oznacza, że podążanie za tymi celami sprawi, że najczęściej zgubisz się w swojej nauce.

Wysoki koszt niejasnych celów

Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco dokładniej:

Powiedzmy, że twoim celem jest stać się "biegłym w kantońskim".

Od czego zaczniesz?

Czy:

  • Kupić podręcznik do nauki kantońskiego i uczyć się go na własną rękę?
  • Zapisać się na zajęcia z języka kantońskiego w miejscowym community college?
  • Ściągnąć i przerobić kantońskie tablice Memrise?

cel


Która z tych rzeczy przybliży Cię do celu, jakim jest biegła znajomość kantońskiego?

Zastanów się nad tym przez chwilę.

Odpowiedź jest taka, że w pewnym sensie wszystkie te działania mogą realnie pomóc Ci stać się biegłym w kantońskim. I choć może to brzmieć zachęcająco, to w rzeczywistości stwarza problem.

Jeśli prawie wszystko może przenieść cię w kierunku swojego celu, jak można realistycznie wybrać między wszystkimi opcjami? I jak możesz powiedzieć, które opcje są bardziej skuteczne niż inne?

Nie możesz. Nie bardzo. Zamiast jednej, jasnej drogi do przodu, twój niejasny cel dał ci cały atlas do pokrycia - dziesięć tysięcy alternatywnych ścieżek do celu, z których żadna nie jest oczywiście lepsza od innej.

I to nie wystarczy. W końcu jesteś zajętą osobą. Masz ograniczoną ilość energii i pieniędzy, i jest tylko tyle godzin w ciągu dnia, które możesz poświęcić na naukę języka. Nie możesz zbadać wszystkich tych dróg.

Potrzebujesz sposobu, aby określić, która droga jest właściwa -najbardziej bezpośrednia droga do tego, czego chcesz.

Wartość bezpośredniości w nauce języków obcych

W swojej książce Ultralearningpisarz Scott Young omawia wartość bezpośredniości w każdym ukierunkowanym projekcie nauki.

W przedmowie do książki, autor James Clear chwali Young'a za eksplorację bezpośredniości i podaje użyteczną definicję tego pojęcia, z którą możemy pracować:

"Bezpośredniość jest praktyką uczenia się poprzez bezpośrednie robienie rzeczy, której chcesz się nauczyć. Zasadniczo jest to doskonalenie się poprzez aktywną praktykę, a nie poprzez bierne uczenie się. [...] Bierne uczenie się tworzy wiedzę. Aktywna praktyka tworzy umiejętności."

Rozróżnienie pomiędzy aktywną praktyką a pasywnym uczeniem się jest czymś bardzo ważnym dla nas, uczących się języka, aby wiedzieć. Może nam ono przypomnieć, że język jest przede wszystkim umiejętnością (lub zestawem umiejętności), którą należy ćwiczyć, a nie zestawem faktów, których należy się nauczyć.

Niejasne cele nauki języka wymienione w poprzedniej sekcji - weź udział w kursie, przeczytaj podręcznik, przejrzyj flashcards - są niejasne, ponieważ są związane z pasywnym uczeniem się, a nie z aktywną praktyką.

Jeśli aktywną praktykę definiuje się jako robienie tego, czego chcemy się nauczyć, to powyższe cele nie są przykładem tego typu praktyki. Native speakerzy nie ćwiczą i nie używają języka poprzez przeglądanie aplikacji i podręczników. Używają języka, aby osiągnąć bardzo konkretne rzeczy, jak oglądanie filmu, rozmowa z małżonkiem czy czytanie książki.

Pomyśl: Co chcesz robić ze swoim językiem docelowym?

Teraz, nie zrozum mnie źle. Nie mówię, że powinieneś porzucić potencjalnie przydatne rzeczy, takie jak podręczniki do nauki języka obcego, aplikacje i zajęcia, tylko dlatego, że rdzenni mieszkańcy nie używają ich do nauki swojego języka.

Radzę Ci, abyś wyznaczył sobie lepsze, bardziej bezpośrednie cele nauki języka, tak abyś nawet kiedy będziesz wykonywał tego typu pasywne czynności, wiedział dokładnie, w jaki sposób pomogą Ci one osiągnąć konkretny cel lub zestaw umiejętności.

Pomoże Ci to uniknąć wykonywania pasywnych czynności tylko dla nich samych, zamiast dla konkretnego, dobrze zdefiniowanego celu.

Powinieneś mieć konkretny, dobrze zdefiniowany cel dla wszystkiego, co robisz, aby nauczyć się języka. Ale jak to zrobić? Jak możesz dowiedzieć się, jaki jest ten cel?

Aby wyznaczyć bezpośredni cel nauki języka, musisz zadać sobie jedno pytanie:

"Jeśli byłbym dziś biegły w [moim języku docelowym], co bym z tym zrobił?".

To pytanie pomoże Ci natychmiast powiązać Twoją naukę języka z rzeczywistą rzeczą, którą chcesz zrobić lub umiejętnością, którą chcesz wykonać. To uwolni Cię od niejasności związanych z chęcią "poznania" języka lub "bycia biegłym" w nim i zmusi Cię do uznania, że języki są narzędziami - tylko środkami do celu.

Poświęć więc chwilę i zrób burzę mózgów. Gdybyś znał biegle swój język docelowy dziś, a nawet teraz, co byś z nim zrobił? Do czego byś go użył?

Zatrzymaj się na chwilę i zrób listę.

Mógłbyś używać go do:

  • Oglądać filmy i programy telewizyjne
  • Czytać powieści i krótkie opowiadania
  • Kształcić się w konkretnym temacie (np. nauka, historia, ekonomia, matematyka)
  • Zaprzyjaźnić się znative speakerami i dowiedzieć się więcej o ludziach z Twojej kultury docelowej.

"Och, ale ja chcę robić te wszystkie rzeczy", możesz powiedzieć.

Jestem pewien, że tak. Ja też jestem taki. Podoba mi się pomysł, że mogę robić wszystko, co chcę w danym języku, bez względu na to, jaki on jest.

Ale ten pomysł to tylko fantazja. Nie możemy wiedzieć wszystkiego o wszystkim w naszych językach docelowych. Nie osiągamy tego nawet w naszych językach ojczystych.

Prawda jest taka, że nawet jeśli ty i ja jesteśmy zainteresowani robieniem wielu różnych rzeczy w danym języku, są pewne rzeczy, które interesują nas bardziej niż inne.

Więc weź swoją listę z wcześniej i zrób ranking. Spróbuj wyodrębnić 2-3 najlepsze czynności, do których naprawdę chciałbyś używać języka.

Używanie bezpośrednich celów, aby usprawnić Twoją rutynę nauki języka

Uprośćmy sprawę. Jako przykład, powiemy, że uczysz się kantońskiego.

Zadajesz sobie magiczne pytanie ("Jeśli byłbym dziś biegły w kantońskim, co bym z tym zrobił?") i decydujesz, że jedną rzeczą, którą na pewno byś zrobił jest oglądanie wielu i wielu kantońskich filmów Kung-fu.

Następnym krokiem jest ocena, które umiejętności będą najważniejsze do rozwinięcia w twoim dążeniu do oglądania filmów po kantońsku w całości po kantońsku.

Cóż, film jest medium audiowizualnym, więc przede wszystkim musisz pracować nad swoimi umiejętnościami słuchania. Po drugie, jak zdobyć znajomość zarówno z filmów kantońskich i języka kantońskiego, będziesz chciał być w stanie czytać pisane kantoński, więc można zrobić rzeczy, jak:

  • Czytać napisy
  • Czytać tytuły filmów i tekst na ekranie
  • Czytać recenzje filmów kantońskich online

Myśląc o tym dalej, zdajesz sobie sprawę, że pisanie też może się przydać. Byłoby to mniej ważne niż czytanie dla celów oglądania filmów, ale nadal mógłbyś używać go do:

  • Pisać własne recenzje kantońskich filmów
  • komunikować się z kantońskojęzycznymi miłośnikami filmów online

I na koniec, jest jeszcze mówienie. Prawdę mówiąc, zdolność mówienia nie jest wymagana, aby móc przetwarzać i cieszyć się filmami, ale można go używać do:

  • Rozmawiać z osobami mówiącymi po kantońsku o kinie Hongkongu
  • Robić filmiki na YouTube w języku kantońskim, recenzując swoje ulubione filmy kung fu.

Widzisz, jak posiadanie bezpośredniego celu w głowie nagle sprawia, że Twoja ścieżka nauki języka staje się o wiele bardziej przejrzysta?

Zamiast po prostu chcieć "biegle mówić po kantońsku" i zastanawiać się, jak to osiągnąć, określenie bezpośredniego celu pomoże Ci zidentyfikować, które z podumiejętności są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli wiesz, że słuchanie i czytanie powinny być najważniejszymi umiejętnościami każdego kinomana, od razu będziesz wiedział, że aby osiągnąć swój cel, jakim jest możliwość oglądania filmów po kantońsku bez napisów, musisz robić rzeczy, które poprawią przede wszystkim Twoje słuchanie i czytanie.

Zmień kierunek swoich celów nauki języka już dziś

Jedną z korzyści płynących z poznania wartości bezpośrednich celów jest to, że możesz je zastosować na każdym etapie procesu nauki.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się zagubiony w swojej podróży językowej, nie wiedząc co dalej robić, winowajcą może być seria niejasnych, pośrednich celów nauki języka, które nie pomagają Ci zrobić tego, co chcesz zrobić.

Albo, co gorsza, może nawet nie wiesz, co chcesz zrobić z językiem i dlatego się z tym zmagasz.

Rozwiązaniem tego problemu jest bezpośredniość. Wyznaczając konkretne, bezpośrednie cele, które są związane z umiejętnościami, które chcesz posiąść w języku, możesz w każdej chwili określić kolejne kroki, które należy podjąć na swojej drodze.

Czytaj więcej na: http://internetowe-tlumaczenia.pl/

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz