• kontakt@icie.com.pl

Wskazówki dotyczące zwiedzania Norwegii

Wskazówki dotyczące zwiedzania Norwegii

Wskazówki dotyczące zwiedzania Norwegii

Za każdym razem, gdy wjeżdżamy do obcego kraju, musimy nauczyć się nowego stylu życia. Początki mogą być trudne, zwłaszcza jeśli język nie jest Twoim pierwszym językiem i masz do czynienia z formalnościami, których nie możesz uniknąć. Postanowiliśmy stworzyć serię przewodników, które, mamy nadzieję, pomogą wyjaśnić biurokratyczne zawiłości. W pierwszej części opowiadamy o wyjeździe do Norwegii.

Edukacja/kariera

Strona internetowa Nokut (dostępna również w języku angielskim) to dobre miejsce, aby zacząć, jeśli planujesz studiować na norweskim uniwersytecie. Zazwyczaj potrzebna jest kopia dowodu osobistego, uwierzytelnione tłumaczenie (przysięgłe) na język norweski lub angielski, świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz wszelkie certyfikaty, dyplomy itp. Dokumenty te należy przedłożyć wraz z oryginałami.

Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie, co przyciąga wiele osób, które szukają nowych możliwości kariery. Jak można się wyróżnić? Jeśli masz CV i list motywacyjny w języku norweskim, które są odpowiednio dostosowane do norweskich standardów rekrutacji i sprawdzone lub przetłumaczone przez native speakera, zwiększy to Twoje szanse na znalezienie pracy.

Pobyt tymczasowy/stały

Osoby z Polski mogą pracować w Norwegii do trzech miesięcy bez pozwolenia, ale muszą zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym w tym okresie (tzw. Skatteetaten). Jest to wymagane do uzyskania numeru D, czyli numeru identyfikacyjnego. W pewnym sensie określa on tożsamość i jest potrzebny na przykład do założenia konta w norweskim banku. Możesz przedłużyć swój pobyt do 6 miesięcy, rejestrując się w Urzędzie Pracy, NAV. Wymagane jest również zgłoszenie się na dowolny posterunek policji. Konieczne jest również skontaktowanie się z Centrum Obsługi Pracowników Tymczasowych.

Co jeśli Norwegia jest tak przyjazna i atrakcyjna, że zdecydujemy się zostać trochę dłużej? Decyzję musimy podjąć szybko, ponieważ wniosek o rejestrację należy złożyć nie później niż osiem dni po przyjeździe. Konieczne będzie zabranie ze sobą paszportu, dowodu osobistego, policyjnej karty meldunkowej, umowy najmu/zakupu mieszkania oraz umowy o pracę na okres minimum sześciu miesięcy.

Świadczenia opiekuńcze/rodzinne

Norw. Składki na ubezpieczenie społeczne są opłacane przez osoby pracujące w Norwegii, posiadające własną firmę lub opłacające je. Trygdeavgift to zasiłek rodzinny, o który można się ubiegać. Jest to świetna okazja do otrzymania tych znaczących kwot. Zasiłek rodzinny wynosi około 900 NOK miesięcznie na dziecko poniżej 18 roku życia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przeznaczony dla dzieci w wieku 1-2 lat, które nie uczęszczają do dotowanych przez państwo przedszkoli lub żłobków. Dotacja wynosi 6 000 NOK miesięcznie i może być spłacana do trzech miesięcy. Przejdźmy teraz do najważniejszej części, czyli dokumentów. Należy przygotować akt urodzenia dziecka. Jeśli nie jest on zgodny z wymogami UE, należy go przetłumaczyć i uwierzytelnić na język norweski lub angielski. Akt małżeństwa również musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Potrzebne będzie również pozwolenie na pobyt i pozwolenie na pracę. Wymagana jest kopia umowy lub dowód prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę, kserokopia paszportu lub dowodu osobistego, tzw. lonnslippy (odcinki wypłaty), informacje o karcie podatkowej oraz lonnsog trekkoppgave - roczne rozliczenie przez pracodawcę.

Moja Norwegia - ogłoszenia, forum i oferty pracy.

Norweskie urzędy publiczne: Informacje praktyczne

Informacje podatkowe (Skatteetaten)

Warunki pracy i płacy w Norwegii

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz